Christopher Verrone: Hledáte vítězný mix? Akcie, zlato a dolar!

Christopher Verrone: Hledáte vítězný mix? Akcie, zlato a dolar!

Intel, Pfizer nebo Roche – příklady titulů, na které se dá i v současné době makronejistoty sázet. Akcie totiž při správném výběru stále patří mezi to zajímavější, co je teď k mání. Lovit má přitom vzhledem k současnému stavu a výhledu smysl zejména na amerických trzích, říká šéf technické analýzy ve společnosti Strategas Christopher Verrone.

Zlato Americký dolar Světové akcie Výnosy
Christopher Verrone

Na začátek otázka vskutku shakespearovská: Akcie – koupit, nebo nekoupit?

Christopher Verrone (ChV): Myslím si, že je správný čas na nákup některých akcií, jiným je potřeba se vyhnout. To je ostatně pro dobu, kdy je makroprostředí poznamenané nejistotou, typické. Některé tituly, některé sektory, některé typy investování vás odmění, a jiné jsou paralyzovány. Teď jsou investoři hladoví po růstu a po výnosech. Když je přitom obtížné najít růst a výnosy, daří se akciím, které jsou právě s růstem a výnosy spjaty. Právě to jsou tituly, které v tuto chvíli považuji za nejzajímavější.

Buďme konkrétnější, co je na špici vašeho pomyslného seznamu žhavých titulů?

ChV: Když se zaměříme na americký trh, najdeme poměrně dost titulů, které naplňují zmíněná kritéria. Soustředil bych se například na technologické firmy; na velké společnosti (large caps), jako je například Intel. Stejně tak si myslím, že pokud se zaměříte na některé velké farmaceutické firmy, jako jsou Pfizer, Bristol Myers, nebo dokonce zahraniční firmy jako Roche, narazíte na to, že vypadají nejlépe za posledních deset, dvanáct let. Slibují růst, slibují výnosy a jsou stále vcelku dostupné.

Doporučujete zejména americké společnosti. Měli by se investoři zaměřit na Spojené státy?

ChV: Ano, právě to teď podle mě platí. Pokud se podíváme na jednotlivé země, zjistíme, že je těžké najít trh, na němž je možné najít jasné trendy. Amerika jasný trend má. Jistě, možná si bude během příštích několika měsíců potřebovat na chvíli odpočinout, na chvíli zastavit, ale stále je v porovnání s Evropou a mnoha rozvíjejícími se trhy v mnohem lepší kondici. Proto jsem přesvědčen, že pokud se člověk rozhodne sázet na akcie, skupiny firem nebo sektory, které nabízejí růst a výnosy, má smysl vybírat na trhu, který je na tom dobře. A to v tuto chvíli platí právě o Spojených státech.

Co Evropa? Doporučujete teď dát ruce pryč, nebo tu máme tituly, které jsou zajímavé?

ChV: V případě Evropy je potřeba se zaměřit na kapitalizaci a na značku. Podobně jako v Americe i v Evropě mají investoři problém najít výnosné tituly. Neznamená to ovšem, že Evropa nic zajímavého nenabízí. Jen je teď podle mě potřeba hledat v zemích mimo eurozónu – na trzích Švédska, Švýcarska, Británie a tak dále. Tyto trhy teď vypadají lépe než eurozóna.

Zmínil jste i rozvíjející se trhy. Vidíte v této kategorii něco zajímavého?

ChV: Je tu několik míst, která jsou zajímavá. Brazílie například vypadá velmi dobře. Líbí se mi její růstový potenciál. Zajímavá je i Jihoafrická republika, jejíž trh je svázán se zlatem – je tam hodně na zlato navázaných titulů, kterým se daří. Ve slušné kondici je i Mexiko, dokonce teď některými lidmi považované za bezpečný přístav Severní Ameriky, což je v pořádku. I tak může ještě posílit. No a v Asii bych doporučil Indonésii. Zapomeňte na Čínu a na Indii, těm se teď tolik nedaří. Sázejte na Indonésii. Jakarta Composite má podle nás stále prostor k růstu.

Porovnejme akcie a další tradiční investiční nástroje. Co mluví v prospěch akcií?

ChV: Tím nejvýraznějším trumfem jsou výnosy. Jistě, není to bez rizika, ale ani takové dluhopisy nejsou úplně bez rizika, což si podle mě lidé často neuvědomují.

S&P 500 letos pokoří 1 500 bodů, tvrdí Wien
Známý investor Byron Wien ze společnosti Blackstone předpokládá, že americké akcie ještě letos neřekly poslední slovo. 1 500 bodů u indexu S&P 500 nemusí být žádný problém, americká ekonomika totiž šlape mnohem lépe, než investoři včetně Wiena předpokládali.

Jinými slovy, radíte sázku na akcie. Co dalšího byste v tuto chvíli doporučil?

ChV: Myslím si, že má smysl sázet na zlato. Zlato totiž podle mě je a bude taženo býkem. Pokud se ze současné šlamastiky máme dostat s pomocí dalšího tištění peněz, dalšího uvolňování, pak se dá předpokládat, že zlato dál poroste – narozdíl od takzvaných fiat měn. Já zlato neberu až tak moc jako kov, ale jako opravdu tvrdou měnu. Když je doba nejistá, tak se mu daří. Dařilo se mu ve třicátých letech, dařilo se mu v sedmdesátých letech. A já čekám, že se mu bude dařit i nyní.

Doporučujete tedy akcie a zlato. Nebo je tu ještě něco dalšího, řekněme černý kůň?

ChV: Tím by mohl být americký dolar. Ono to může znít kontraintuitivně, když doporučuji sázet na zlato a dolar současně. Ale pokud vezmete v potaz problémy, které má Evropa, a míru nejistoty svázanou s mnohými rozvíjejícími se trhy, pak vám bude jasné, proč jde investorům zejména o bezpečnost. Proto chtějí sázet na tituly svázané s ekonomikou, která se opírá o solidní základy – a tou je právě ta americká. A z toho by měl dolar profitovat. Navíc kurz dolaru se během posledních patnácti, dvaceti let nesl ve znamení sestupného trendu – tedy většinou. A to se teď, zdá se, mění.

Jak dopadne změna světového měnového systému na americkou ekonomiku?
Začátkem dubna jsme na Investičním webu publikovali deset důvodů, proč je nadvláda amerického dolaru ohrožena. V návaznosti na měnící se trendy ve světovém měnovém systému se zkusme podívat na to, jaké důsledky může přinést slabší pozice dolaru americké ekonomice.