Komerční banka: Čtvrteční výsledky konečně bez odpisů dluhopisů
|

Komerční banka: Čtvrteční výsledky konečně bez odpisů dluhopisů

Komerční banka by měla po třech kvartálech negativně ovlivněných odpisy řeckých dluhopisů konečně zase představit "normální" výsledky, konkrétně kvartální zisk přes 3 miliardy Kč. Očekáváme, že banka oznámí zisk 3,26 miliardy, což by představovalo 3,4% meziroční pokles, ale 34% kvartální nárůst.

Banky Komerční banka Pražská burza Akcie ČR Výsledková sezóna
Komerční banka - ilustrační foto

Meziroční pokles by měl být podle naší projekce způsobený především vyššími náklady rizika, které projektujeme o téměř čtvrtinu vyšší než před rokem (přísnější posuzování hypotéčních úvěrů, nižší odliv z nevýkonných úvěrů, mírné zhoršení ekonomického prostředí).

Provozní výnosy by měly meziročně mírně vzrůst (+1,9 %) na 8,12 miliardy Kč, nárůst provozních nákladů nicméně očekáváme vyšší (v 1Q2011 byly kvartální OPEX mimořádně nízké, naše projekce pro 1Q2012 je v souladu s vyjádřeními managementu KB, která hovoří o 1-2% meziročním růstu provozních nákladů v letošním roce).

Vrátíme-li se k provozním výnosům, očekáváme mírný meziroční růst čistých úrokových výnosů ve světle stabilní (respektive zřejmě jen nepatrně nižší) čisté úrokové marže a nárůstu objemu úvěrů. U poplatků a provizí se negativně projeví dopady penzijní reformy v podobě urychlení amortizace poplatků za akvizice klientů penzijních fondů náležících třetím stranám (tento dopad již byl patrný v 4Q2011, nyní bude nicméně nižší vzhledem k rozložení efektu do celého roku 2012), naopak ve výnosech z obchodování lze očekávat mírný pozitivní dopad opatření ke zkrácení durace portfolia PF. Čistý efekt na hospodářský výsledek by měl být neutrální.

Aktuální cenu akcií Komerční banky sledujte zde

Zisk před zdaněním by měl podle naší projekce mírně překročit 4 miliardy Kč. Čistý zisk by měl dosáhnout již zmíněných téměř 3,3 miliardy, v přepočtu 86 Kč na akcii (anualizovaný EPS 344 Kč, tedy P/E 10,0).

Očekáváme tedy po delší době standardní výsledky KB, které by měly investory ujistit v tom, že by letošní rok mohl být pro banku relativně úspěšný a příští dividenda (ze zisku za rok 2012) by mohla jít ve srovnání s letošním rokem (160 Kč) výrazně nahoru, tedy nad 200 Kč na akcii.

Komerční banka - odhadované výsledky za 1Q2012

Španělský rating dva stupně od JUNK: Jaká je expozice Erste a KB ve španělských dluhopisech?
Ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska o dva stupně z dosavadního A na BBB+. Obává se, že se deficit státního rozpočtu bude zhoršovat rychleji, než se předpokládalo. Jaká je expozice Komerční banky a Erste Group v dluhopisech Španělska?

Zdroj: CYRRUS