Zdravotní péče pro vaše portfolio
|

Zdravotní péče pro vaše portfolio

Investiční portfolio lze snadno obohatit o balík akcií firem ze sektoru zdravotní péče. V jednom produktu získáte světoznámé společnosti jako Johnson & Johnson, Pfizer, Novartis, Roche, Merck či Sanofi-Aventis. Tyto a další akcie nabízejí burzovně obchodované i klasické podílové fondy. Který z produktů si vyberete?

Světové akcie ETF Zdravotní péče
Léky - ilustrační foto

Ačkoli sektor zdravotní péče nebude v investičním portfoliu nikdy tím nejdůležitějším, do portfolia jistě patří. Sektor zdravotnictví je reprezentován širokou škálou firem z různých oborů. Zařadit sem můžeme například společnosti, které se zabývají vývojem a výrobou farmaceutických a biotechnologických produktů, výrobou a distribucí zdravotnického materiálu či provozováním zdravotnických zařízení.

Jednou z příjemných vlastností akcií firem ze sektoru zdravotnictví, zejména v období recese, je menší závislost na hospodářském cyklu. Z tohoto pohledu mohou tyto akcie přispět ke stabilizaci investičního portfolia. Neznamená to však, že by sektor zdravotnictví nemohl vykázat i výraznější propad.

Klasické podílové fondy i ETF

Většina drobných investorů se nezabývá výběrem konkrétních společností, ale hledá komplexnější produkty. Mezi takové patří klasické podílové a burzovně obchodované fondy. V seznamu v Česku nabízených podílových fondů najdete například produkty ING (L) Invest Health Care, FORTIS L FUND Equity Health Care World a Raiffeisen-HealthCare-Aktien. Uvedené fondy mají za cíl překonat výkonnost indexu MSCI World Health Care.

Na stejném indexu je postaven i burzovně obchodovaný fond od společnosti Lyxor - ETF Lyxor MSCI World Health Care. Cílem tohoto ETF není překonat výkonnost trhu (indexu), ale co nejvěrněji ji kopírovat.

Najdou se i další klasické podílové fondy, které se zaměřují na ještě užší segment, například farmaceutické firmy (Fond farmacie a biotechnologie ČP Invest, KBC Equity Fund Pharma, ESPA Stock Pharma a další).

Složení fondů je obdobné

Podílové fondy i ETF investují nejvíce svěřených prostředků do akcií společností Johnson & Johnson, Pfizer, Novartis, Roche, Merck a GlaxoSmithKline. Zatímco u burzovně obchodovaného fondu ETF Lyxor MSCI World Health Care je váhové zastoupení jednotlivých společností dáno indexem, portfoliomanažeři podílových fondů mohou jednotlivé tituly dle svých očekávání nadvažovat či podvažovat.

Srovnání TOP titulů podílových fondů však ukazuje, že se od indexu ve stěžejních akciích příliš nevzdalují.

Pozice fondů v akciích ze sektoru zdravotní péče

Ve výkonnosti je na špici ETF

ETF Lyxor MSCI World Health Care byl založen na konci roku 2010. Od poloviny prosince 2010 až do 17. dubna 2012 si tento burzovně obchodovaný fond připsal více než 16 % (v USD). Pro srovnání široký akciový index MSCI All Country World přinesl de facto nulové zhodnocení.

Pokračování článku najdete na serveru ETFs.cz

Hledáte správný ETF? Seznamy rostou, vybere si každý investor
Nabídka burzovně obchodovaných fondů se neustále rozrůstá. Začínající investory může odradit široká paleta fondů. V porovnání s klasickými podílovými fondy je však vyhledání potřebných informací mnohem snazší. Informační listy ETFek (factsheet) jsou přehledné a obsahují všechny potřebné informace.