Burzovní kalendář 21. 5. - 25. 5. 2012
|

Burzovní kalendář 21. 5. - 25. 5. 2012

Evropské akciové trhy mají za sebou nejhorší týden od začátku roku a americké trhy neobhájily důležité technické úrovně. V novém týdnu bude investory zajímat každá zmínka o možných dopadech odchodu Řecka z eurozóny a každá informace, která tyto spekulace potvrdí, nebo naopak vyvrátí. Na amerických burzách i na té pražské nejspíš poměrně v tichosti dozní výsledková sezóna - peníze se totiž budou točit hlavně podle rizika, které spolehlivě měří výnosy dluhopisů.

Wall Street

21/5 až 25/5 Výsledková sezóna (Campbell Soup, Lowe's, Dell, Best Buy, Ralph Lauren, Hewlett-Packard, Heinz, Tiffany)

21/5 Index aktivity chicagského Fedu

22/5 Prodeje existujících domů

23/5 Prodeje nových domů

23/5 Index cen domů

24/5 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

24/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

25/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

První den Facebooku na burze: Spíše zklamání zarámované několika zajímavostmi
IPO Facebooku je bezesporu jedna z nejdůležitějších událostí pro kapitálový trh v letošním roce. V čem nejspíše předčila očekávání, byl objem obchodů. Obrovský zájem zobchodovat (ne nutně nakoupit) vedl k obrovskému objemu obchodů, rekordnímu pro akcie obchodované první den na burze. Páteční horečka ovšem přinesla i několik zklamání.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi vítězí na celé čáře
Uplynulý týden nabídl pět dnů v červeném! Index S&P 500 prolomil bez nejmenších problémů support na hladině 1 340 a v pátek uzavřel pod psychologickou hranicí 1 300. Objemy obchodů při poklesech stoupaly každý den. Technické indikátory potvrzují medvědí výhled.

Býk Doll vs. medvěd Fleckenstein: Co teď čeká trhy?
Hlavní akciový stratég společnosti BlackRock Bob Doll věří, že akciové trhy ještě čekají nová maxima v rámci býčího trhu, který začal na jaře 2009. Podle Billa Fleckensteina by se ovšem měli investoři konečně podívat pravdě do očí.

Evropa

21/5 až 25/5 Výsledková sezóna (Vodafone, Marks & Spencer, Raiffeisen Bank, SABMiller)

22/5 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

24/5 Německo - HDP za 1. čtvrtletí 2012

24/5 Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a ve službách

24/5 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

Šest těžkých černých mraků nad letošním evropským létem
Stabilizační fond EFSF založený za účelem řešení řecké dluhové krize nedávno oslavil druhé narozeniny. Řecký dluhový problém přitom není vyřešený, naopak - do krize s Řeckem zabředla celá eurozóna. Analytik Alastair Newton se zamýšlí nad dopady voleb, které v posledních týdnech proběhly v některých evropských zemích, a nad věcmi, které Evropu čekají v dalších týdnech.

Kenneth Rogoff: Muž, podle kterého je Řecko ekonomickou katastrofou historických rozměrů
Kenneth Rogoff mohl být šachovým hráčem světového formátu. Místo toho je z něj asi nejznámější ekonomický historik, který nastudoval (a sám říká, že některé i pochopil) ekonomické krize, které se na světě odehrály za posledních 800 až 1 000 let.

Jak připravit neprůstřelné portfolio pro "Grexit"
Burzy na celém světě mají za sebou divoký týden. Evropská dluhová krize je zpátky v plné síle a investoři na ni musejí reagovat. Jak by mělo vypadat ideální portfolio drobného investora, který chce přežít vystoupení Řecka z eurozóny ("Grexit"), které je už na spadnutí? (stopáž 5"47) Proč nyní zlato příliš nefunguje jako bezpečný přístav? Jsou fondy peněžního trhu ještě zajímavou investicí? Na otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídal v pořadu Tržiště na Rádiu Česko investiční manažer Milan Tomášek z GE Money Bank.

Pražská burza

23/5 VIG - hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí 2012

24/5 ČEZ - výroční valná hromada

24/5 ORCO - hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí 2012

24/5 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí 2012

25/5 Fortuna - výroční valná hromada

Pražská burza pod tlakem: Vyplatí se vůbec investovat na českém akciovém trhu?
Pokusil jsem o srovnání výkonnosti českých akcií se zahraniční konkurencí. Dilema, zda investovat v České republice, nebo raději v zahraničí, musí řešit každý domácí investor. Investoři v poslední době pražskou burzu opouštějí, jak je vidět na objemu obchodů. Má tedy smysl riskovat peníze na malém českém rybníku?

Máte pod matrací eura? Tak běžte nakoupit koruny, "zbohatnete", volá vývoj EURCZK
Česká koruna nabrala v posledních týdnech opět jižní směr a vůči euru oslabuje. Vývoj páru EURCZK tak nabízí příležitost začít směňovat eura do korun, a to ze dvou hlavních důvodů.

Komentovaný kalendář nabídneme opět příští týden.