Na akcie se teď moc nedívejte, bude to hrůzostrašný pohled, tvrdí Hussman
|

Na akcie se teď moc nedívejte, bude to hrůzostrašný pohled, tvrdí Hussman

John Hussman se ve své poslední zprávě drží medvědího postoje, poslední týdny mu dávají za pravdu, nicméně jeho výhled není již tak jednoznačně negativní. Trh je totiž podle něj díky aktuálním poklesům v lepší pozici než před měsícem, dlouhodobý potenciál se tak zvýšil. Nicméně krátkodobě a střednědobě Hussman nevidí na akciovém trhu prakticky nic pozitivního.

Korekce na trzích Světové akcie
S&P 500

Na grafu Hussman zakreslil červenými linkami období, kdy trh ztratil 5 % a více během 2 týdnů poté, kdy v předchozích 6 týdnech zažil své maximum (do 5 % od svého 52týdenního maxima). Dalšími podmínkami bylo alespoň 50 % investičních poradců s býčím pohledem na trh, méně než 25 % medvědů a Shillerovo P/E 19.

Červené linky tedy zobrazují prudké poklesy po silných obdobích s přehnaně optimistickou náladou. Fakt, že tak často podobné situace nastávají po vrcholech býčího trhu, naznačuje, jak a čím jsou tyto býčí trhy popoháněny. Situace popsaná výše uvedenými podmínkami nastala i v posledních dvou týdnech.

Graf je dlouhodobý a ukazuje, že za dalších 12 až 18 měsíců po "červeném varování" trhy až na několik výjimek výrazně ztratily. V nejbližších měsících tedy akcie podle Hussmana nečeká nic moc dobrého. Samozřejmě nelze vyvozovat přesné investiční doporučení z historie, k opatrnosti je ovšem hodně důvodů i mimo výše popsaný graf.

Býk Doll vs. medvěd Fleckenstein: Co teď čeká trhy?
Hlavní akciový stratég společnosti BlackRock Bob Doll věří, že akciové trhy ještě čekají nová maxima v rámci býčího trhu, který začal na jaře 2009. Podle Billa Fleckensteina by se ovšem měli investoři konečně podívat pravdě do očí.

Zdroj: hussmanfunds.com