Podvod, insider trading, fiasko? Facebook plní média jinak, než by chtěl
|

Podvod, insider trading, fiasko? Facebook plní média jinak, než by chtěl

Nutno dodat, že za to z velké části může hlavní správce úpisu jeho akcií, banka Morgan Stanley. Ta totiž během úpisu navyšovala upisovací cenu, ačkoli již (zřejmě od zdroje přímo z Facebooku) věděla, že se jeho hospodaření bude vyvíjet hůře, než se předpokládalo. Informace o tom banka poskytla jen některým klientům, kteří tak získali výhodu oproti zbytku trhu. Komise pro cenné papíry i regulátor burz situaci vyšetřují, objevují se první žaloby.

Světové akcie IPO Insider trading Facebook Primární úpis akcií (IPO)
Facebook - 3 dny na burze

Banka se nejprve bránila, že vstup Facebooku na burzu vedla jako všechny předchozí úpisy. Stanoviska se ovšem objevují každou chvíli, mnohdy protichůdná. Nepřehledná situace v každém případě neprospívá ceně akcií Facebooku, které od vstupu na burzu Nasdaq ztratily přes 20 %.

Hlavní problém spočívá v tom, že Morgan Stanley během úpisu znala informace, které poskytla jen některým klientům. Ti se tak mohli podle nich zařídit a obchodovat s výhodou oproti zbytku trhu. Insider trading? Toto slovní spojení zní na Wall Street velice nahlas. Informace měl bance poskytnout zdroj přímo z firmy, který o výhledu hospodaření věděl.

Objevují se také žaloby ze strany investorů, kteří se kvůli zpoždění nákupních a prodejních příkazů v úvodu pátečního obchodování (respektive jejich vypořádání a potvrzení) dostali mnohdy do nezáviděníhodné situace - nevěděli, zda a za kolik přesně uskutečnili požadované obchody. Makléři na NYSE jako za starých časů běhali po parketu s papírovými potvrzeními, což je ve věku počítačů a při rekordním objemu obchodů v historii IPO, který Facebook v pátek stanovil, úsměvné.

Spekulanti, kteří chtěli na Facebooku rychle vydělat, se akcií již nejspíše zbavili, cena akcií je totiž hluboko pod upisovacími cenami. Burzovní historie Facebooku je zatím krátká, ale již velice neslavná.

Všechno co potřebujete vědět o vstupu Facebooku na burzu (IPO) a báli jste se zeptat
Facebook drtí na celé čáře svoji konkurenci, otázkou ovšem je, jak se jeho akciím povede na burze, na kterou vstupuje 18. května 2012. Největší sociální síť na světě se stane veřejně obchodovanou společností a drobný český investor se může stát jejím akcionářem. Proč je Facebook dominantní silou na internetu, za kolik upíše akcie, kdo by se měl na burze začít bát a čím je vstup této společnosti na burzu revoluční? Na tyto a další otázky vám pomůže odpovědět speciál Investičního webu.