Nákaza v Evropě je velká hrozba, ale akcie v USA by měly obstát
|

Nákaza v Evropě je velká hrozba, ale akcie v USA by měly obstát

Takové je mínění jednoho z tradičních členů "býčího křídla" akciových stratégů. Bob Doll ze společnosti BlackRock s obavami sleduje situaci v eurozóně, kde zřejmě jen důrazný zásah ECB zabrání nákaze na dluhopisovém trhu z Řecka do dalších zadlužených zemí, především do Itálie a Španělska. Americkým akciím však stále věří.

Eurozóna Světové akcie Dluhová krize

"Nákaza by letos nemusela být tak rozšířená jako loni," věří Doll. "Světový finanční systém je celkově v o něco lepším stavu, včetně řady ekonomických indikátorů." Přesto je velice opatrný.

Předpokládá, že Evropská centrální banka bude muset nakupovat mnohem více dluhopisů, aby dodala na trhy nové peníze. Jako většina trhu očekává další oslabování eura vůči dolaru.

Americké akcie stále silné

"Navzdory krizi v Evropě pokračuje americké ekonomické oživení, i když v posledních týdnech znatelně zpomalilo," pokračuje Doll. "Viděli jsme mírné zpomalení maloobchodních tržeb, těm by ovšem v dalších týdnech měly pomoci nižší ceny ropy a benzínu, díky nimž lidé ušetří a budou mít větší chuť utrácet za jiné věci."

Investoři milují americké akcie
Rychlý růst amerických akciových trhů v závěru středečního obchodování měl za následek kromě jiného nové maximum na grafu, který měří výkonnost amerického akciového indexu S&P 500 vůči indexu EFA, který sdružuje velké zahraniční společnosti. Maximum na grafu neznamená nic jiného, že investoři, když už jdou do akcií, preferují ty velké americké před těmi neamerickými.

Z Ameriky chodí smíšená data - v poslední době například potěšila lepší čísla z nemovitostního trhu, mírně ovšem vzrostl počet lidí nově žádajících o podporu v nezaměstnanosti. Trh práce zmapují příští týden ve čtvrtek a v pátek ADP report a páteční "velká" nezaměstnanost a payrolls.

Americké akcie
Zdroj: BlackRock