Yahoo!: Má ještě bývalá burzovní hvězda pro investory smysl?
|

Yahoo!: Má ještě bývalá burzovní hvězda pro investory smysl?

Šeptanda se potvrdila a společnost Yahoo! minulý týden prodala za 7,1 miliardy dolarů polovinu svého 40% podílu v Alibaba Group zpět samotné firmě Alibaba. Celý "čínský eBay" americký internetový gigant ocenil na zhruba 35 miliard dolarů. Yahoo! za svou investici do Alibaba Group dostalo štědrou odměnu, když se mu za jeho podíl podařilo zajistit ocenění na úrovni stonásobku P/E.

Světové akcie Yahoo! Fundamenty
Yahoo! Japan

Kromě 10 % přednostních akcií ve společnosti Alibaba s hodnotou 800 milionů dolarů se čeká, že Yahoo! dostane 4,2 miliardy dolarů po zdanění. Dohromady jde o 5 miliard dolarů po zdanění. Tyto peníze se pak firma chystá použít na odkup svých vlastních akcií za celkem 5,5 miliardy.

Prodej Alibaby by na trh mohl vnést alespoň trochu jasno, pokud jde o ocenění Yahoo!. V reakci na zprávu akcie Yahoo! posílily až o 10 %.

Co to znamená pro hodnotové investory?

Pokud bychom bilanci firmy očistili o aktiva a závazky, které ve skutečnosti neexistují (budoucí výnosy, goodwill atd.), a ocenili akciové podíly v Yahoo! Japan a zbylých 20 % ve společnosti Alibaba tržními cenami, pak se firma obchoduje přesně na své účetní hodnotě (P/B = 1). Hotovost přitom tvoří 32 % celkové tržní kapitalizace.

Lze se na to podívat i jinak a konzervativně odhadnout budoucí zisky společnosti. Já odhaduji vlastní zisk Yahoo! na 500 milionů dolarů, tedy stagnaci. Pro forma zisk Yahoo! Japan je zhruba 400 milionů s růstem o 10 % a pro forma zisk Alibaba Group 60 milionů s růstem o 20 % a 80 milionů na ročních přednostních dividendách. To by Yahoo! příští rok poskytlo zhruba 1 miliardu dolarů zisku. Budoucí poměr P/E by se tak mohl pohybovat na 17násobku zisků, navíc s konzervativním růstovým poměrem na úrovni 6 až 8 %.

Ať už se podíváme na Yahoo! přes bilanci, nebo přes budoucí zisky, firma není nijak výrazně podhodnocená. Investorům však nabízí bezpečí a konzervativní růstový poměr. Ačkoli akcie reagovala pozitivně na srozumitelnost, kterou odprodej podílu v Alibabě nabídl (a Wall Street miluje srozumitelnost), neexistují žádné katalyzátory pro další růst této akcie.

Navíc je na trhu daleko více lepších investic. Najít levnou akcii je jednoduché, najít hodnotovou akcii rozhodně jednoduché není.

Yahoo!
Zdroj: Saxo Bank