Potopí se Španělsko do hlubin?
|

Potopí se Španělsko do hlubin?

V posledních dnech investoři bedlivě sledují vývoj rozdílu (spreadu) mezi výnosem ze španělských desetiletých dluhopisů a průměrným výnosem desetiletých dluhopisů zemí eurozóny s ratingem AAA. Zatímco španělský výnos vzrostl k 6,5 %, průměrný výnos AAA zemí klesl pod 2 % (poprvé v historii).

Státní dluhopisy Eurozóna Španělsko PIIGS Dluhová krize

Spread tak dosáhl 450 bodů, na které došlo v případě Irska a Portugalska ke zvýšení marginů nutných pro obchodování kvůli vyšší rizikovosti. To v minulosti způsobilo výprodej dluhopisů a rychlý nárůst požadovaných výnosů v případě uvedených zemí.

Nyní této hladiny dosáhlo Španělsko, a přestože LCH.Clearnet ke zvýšení marginů zatím nesáhl, dá se tento krok očekávat v nejbližších dnech. Jakýkoli růst výnosů Španělska však může být v současné situaci pro tuto zemi smrtící a indikoval by potřebu pomoci ze strany eurozóny/ECB. Slabou útěchou zatím může být spread dluhopisů Itálie a dluhopisů AAA zemí, který se v současnosti drží okolo 300 bodů.

Spready španělských 10letých dluhopisů

Jim Cramer: Evropu čeká útok střadatelů na banky
Tato varovná slova pronesl na zpravodajské stanici MSNBC burzovní guru Jim Cramer. O úspory budou mít v příštích několika týdnech strach především střadatelé ve Španělsku a Itálii. V případě, že nedojde ke koordinovanému zásahu finančních a politických autorit, způsobí takzvaný "run na banky" podle Cramera v Evropě anarchii a zpomalení celosvětové ekonomiky.

Zdroj: X-Trade Brokers