Potenciální šoky pro akciové trhy: Mají podle vás jasné dopady?
|

Potenciální šoky pro akciové trhy: Mají podle vás jasné dopady?

David Kotok ze společnosti Cumberland Advisors věří v pokračování býčího trhu, který začal 3. října. Rally je prý teprve v polovině svého cenového vývoje a v první třetině až čtvrtině z časového hlediska. Navzdory optimismu ovšem Kotok varuje před několika zásadními riziky.

Ekonomika Fed Světové akcie Centrální banky Geopolitická rizika Výnosová křivka
Rizika

Vývoj akcií budou mít v rukou (stejně jako dosud) hlavně politici a centrální bankéři. Potenciální rizika spojená s globální nejistotou na trzích mohou působit asymetricky, čemuž by investoři měli přizpůsobit alokaci aktiv.

Která rizika podle Kotoka číhají na akciový růst?

Konec operace Twist

Pokud dojde k ukončení operace Twist skutečně na konci června, je potřeba si uvědomit, jaké by to mělo důsledky pro spready a výnosy dluhopisů, sklon výnosové křivky, oceňování repo kolaterálu, úroky z hypoték a oživení realitního trhu.

Fleckenstein: Fed řídí banda idiotů. Dokud se Evropa nezhroutí, neudělají nic

Fiskální chaos v USA koncem roku

Jak se s neudržitelným dluhovým břemenem vypořádá americká vláda? Bude o dluhovém stropu rozhodovat dosavadní prezident, nebo si Američané zvolí nového?

Daňové poplatníky nečeká nic dobrého ani v jednom případě. Nechuť k volené politické garnituře se bude zhoršovat a a nelze vyloučit stupňování nepokojů typu "Occupy Wall Street".

Americký dluhový strop: Hodiny tikají nebezpečně nahlas
Když bylo v létě 2011 "za pět minut dvanáct" schváleno zvýšení dluhového stropu, Amerika i celý svět si oddechly (i když handrkování o dluhu nakonec Spojené státy stálo nejvyšší rating). Důvod k oslavám to ovšem nebyl, problém se jen odsunul do budoucna. Protože "dluhová superkomise" nepřišla v listopadovém termínu na lepší způsob redukce výdajů, 1. ledna 2013 mají nastoupit automatické škrty.

Japonská centrální banka nafukuje rozvahu

Bank of Japan nafukováním rozvahy aspiruje na prvenství mezi zeměmi G-4. Nedávno oznámila, že zvýší nákupy aktiv a prodlouží splatnost nakoupených japonských vládních dluhopisů. Prvotní reakce trhu byla, že tento krok nebude dostačující.

Banka se už po několikáté snaží navýšit inflaci. V minulosti neuspěla, takže se ani nyní nedá očekávat významný pokrok.

Jaký to bude mít dopad na japonský jen – oslabí? A vůči které měně nejvíce? Dopady na změny kurzů na forexu lze jen stěží dohlédnout (pokud k nějakým vůbec dojde), když všechny centrální banky G-4 udržují politiku nízkých úroků.

Limit na povinné pojištění vkladů v USA

Limit na povinné pojištění vkladů v USA se koncem roku vrátí k předkrizovým úrovním. Jaký dopad to bude mít na peněžní trh? Prodlouží se průměrná splatnost, když se podmínky na trzích začnou zpřísňovat? Co se stane s repo sazbami a oceňováním repo kolaterálu?

A jak se k tomu postaví Fed, který zatím trhu poskytuje více repo kolaterálu (pokladničních poukázek) skrze operaci Twist? Ustojí americký bankovní systém hromadnější výběry neúročených depozit, pokud institucionální investoři přestanou považovat vklady bez krytí FDIC (regulačního orgánu pro pojištění vkladů v USA - pozn. red.) za bezpečné?

Aktuální a futures cena ropy

Libyjská produkce se vrací na původní úrovně jen pomalu a geopolitická rizika v Íránu přetrvávají, stejně jako v Nigérii. Přitom světová poptávka po ropě neúprosně roste. Americe bude cesta k energetické nezávislosti ještě nějakou dobu trvat.

Americký ropný průmysl: Z toho vám spadne čelist
V posledních měsících Spojené státy přesvědčují svět, že nebude trvat dlouho a nebudou potřebovat cizí ropu. Je ohromující, jakým tempem roste těžba a přeprava ropných produktů.

Cena ropy v USA je deformována přemírou zásob v Oklahomě (Cushing). Pásmo předpovědí vývoje ropy je velmi široké, medvědi predikují ropu za 40 USD za barel, zatímco býci za 175 USD. Kotok se přiklání spíše k vyšším cenám, které nejsou pro ekonomiku, a tedy ani pro akcie příliš příznivé.

Zdroj: Cumberland Advisors