Americké dluhopisy v dobách krize lákají investory. Vydrží jim pozice bezpečného přístavu?
|

Americké dluhopisy v dobách krize lákají investory. Vydrží jim pozice bezpečného přístavu?

Minulý týden byl na evropských i zámořských dluhopisových trzích ve znamení rally. Přeloženo - výnosy dlouhodobých dluhopisů klesaly, a to ve Francii, Německu, Nizozemsku i v problémovějších zemích, jako jsou Španělsko s Itálií. Investoři se zbavují akcií a hledají konzervativní investice, které ochrání jejich vklady v době, kdy se ekonomika potýká s krizí.

Státní dluhopisy Krize Historie

Typickým příkladem tohoto fenoménu jsou téměř po celou historii výnosy amerických bondů, které již nesčetněkrát prokázaly "lásku" investorů k USA. Otázkou je, jak na ni zapůsobí přelom roku 2012, kdy se americká ekonomika bude vyrovnávat se sérií negativních faktorů.

Americké dluhopisy jsou bezpečným přístavem v době krize

Pozor na USA! Ekonomiku čeká problém Lehmanovských rozměrů
Nestačí vám problémy v Evropě? Tak se nechte "zaujmout" Ezrou Kleinem z Washington Post. Nedávno totiž ve vysílání MSNBC stručně a jasně vysvětlil, že americkou ekonomiku čeká velice perný přelom let 2012 a 2013. Vyprší daňové slevy, některé typy podpory pro nezaměstnané, zároveň se americký dluh přiblíží svému stropu (loni v srpnu to stačilo na ztrátu nejvyššího ratingu u S&P a "výplach" trhů), a navíc ekonomiku čekají automatické škrty. Celkem je řeč o 6,8 bilionu dolarů během 10 let.

Řecko obrací evropské trhy naruby: Francouzské dluhopisy jsou "nejbezpečnější" v historii
Výnos francouzských 10letých státních dluhopisů během pátku klesl na své nové historické minimum. V posledních týdnech a měsících prospěly francouzským dluhopisům Řekové a Španělé - strach na trzích došel tak daleko, že i francouzské bondy fungují jako "bezpečný přístav". Investoři nevědí, kam s penězi, protože výnosy španělských i italských dluhopisů několik měsíců rostou a akcie klesají. Náladu trhu jistě dodal i optimismus italského premiéra Montiho, který věří v udržení Řecka v eurozóně a tvrdí, že společné eurodluhopisy podporuje většina zemí měnové unie. Na nové minimum spadl i výnos nizozemských 10letých dluhopisů - 1,814 %.

Zase jeden rekord! Seznamte se, číslem dne je 1,992 %
Co přesně v závěru středečního obchodování vystihuje 1,992 %? Jedničku jsme na začátku výnosu německých 30letých dluhopisů ještě neviděli. Například v roce 2005 se dlouhodobé výnosy německých bundů pohybovaly vysoko nad 7 %. Vítejte v nové době, v "době německé", pokud jde o preference investorů ohledně "bezpečných přístavů".

Zdroj: Ritholtz.com