Dluhová krize: Situace je horší než loni v srpnu
|

Dluhová krize: Situace je horší než loni v srpnu

Nějaký ten rekord - to už patří ke koloritu posledních týdnů. Po francouzských, německých nebo nizozemských dnes odpoledne propadly na své minimum i výnosy amerických 10letých dluhopisů. Investoři kašlou na Evropu, kašlou na akcie a komodity, a naopak utíkají k bezpečí. Americké dluhopisy jsou historií prověřená sázka. Snad konec roku nepřinese investorům, ale i světové ekonomice nepříjemné probuzení ze snu.

Americká ekonomika Státní dluhopisy Eurozóna PIIGS Dluhová krize Světová ekonomika
Výnos 10letých dluhopisů USA

Napětí v Evropě roste, politici zatím dělají, že trhy neslyší
Řecká centrální banka varuje, že by odchod Řecka z eurozóny znamenal pro Řeky propad životní úrovně minimálně o 55 %, oslabení nové měny (drachmy) o 65 % a pokles HDP o 22 %. Řečtí politici však stále chtějí přinejmenším jednat o změkčení úsporných opatření, která jsou podmínkou finanční pomoci ze zahraničí. Italská aukce dluhopisů pak dopoledne jen přilila oleje do ohně.

Pozor na USA! Ekonomiku čeká problém Lehmanovských rozměrů
Nestačí vám problémy v Evropě? Tak se nechte "zaujmout" Ezrou Kleinem z Washington Post. Nedávno totiž ve vysílání MSNBC stručně a jasně vysvětlil, že americkou ekonomiku čeká velice perný přelom let 2012 a 2013. Vyprší daňové slevy, některé typy podpory pro nezaměstnané, zároveň se americký dluh přiblíží svému stropu (loni v srpnu to stačilo na ztrátu nejvyššího ratingu u S&P a "výplach" trhů), a navíc ekonomiku čekají automatické škrty. Celkem je řeč o 6,8 bilionu dolarů během 10 let.