EURUSD: 1,20 ještě před řeckými volbami, varuje Nomura
|

EURUSD: 1,20 ještě před řeckými volbami, varuje Nomura

Již na sklonku minulého týdne varovali analytici Nomury před dalším poklesem kurzu eura. Odhadují, že by se mohlo dostat na 1,2 USD ještě do řeckých parlamentních voleb, které se konají v půlce června.

Eurozóna EUR/USD Řecko PIIGS Dluhová krize Euro
Dolar a euro - jejich kurz je v posledních týdnech sledován nejvíce

Růst napětí a rizika na trzích povede podle Nomury k dalšímu oslabování eura. Jak naznačil závěr pátečního obchodování a pokles eura po zprávách o katalánské insolvenci, "v evropských skříních je ještě hodně kostlivců", a často ani ne nějak důmyslně skrývaných.

EURUSD pod 1,25. To tady dlouho nebylo

"Kurz EURUSD 1,2 není v případě odchodu Řecka z eurozóny nijak odolnou hranicí," řekl hlavní měnový analytik Nomury Jens Nordvig. "Podle míry odlivu kapitálu z eura se dá předpokládat, že pod tuto hladinu nahlédne ještě před řeckými volbami.

Ani v případě úspěchu "proevropských" řeckých stran Nordvig nepředpokládá výrazné a dlouhodobé posílení evropské měny. Hranice 1,3 by nejspíše fungovala jako silná bariéra.

Evropští investoři se totiž kvůli strachu z vývoje v Evropě obracejí na zahraniční trhy. Hledají méně rizikové alternativy. I tak se bondy "bezpečných" evropských zemí dostaly v posledních dnech na historická maxima, když jejich výnosy ani nepokrývají inflaci.

Řecko obrací evropské trhy naruby: Francouzské dluhopisy jsou "nejbezpečnější" v historii
Výnos francouzských 10letých státních dluhopisů během pátku klesl na své nové historické minimum. V posledních týdnech a měsících prospěly francouzským dluhopisům Řekové a Španělé - strach na trzích došel tak daleko, že i francouzské bondy fungují jako "bezpečný přístav". Investoři nevědí, kam s penězi, protože výnosy španělských i italských dluhopisů několik měsíců rostou a akcie klesají. Náladu trhu jistě dodal i optimismus italského premiéra Montiho, který věří v udržení Řecka v eurozóně a tvrdí, že společné eurodluhopisy podporuje většina zemí měnové unie. Na nové minimum spadl i výnos nizozemských 10letých dluhopisů - 1,814 %.

Zdroj: Nomura