Finanční magnet současného světa: Singapur
|

Finanční magnet současného světa: Singapur

Kdo je na světě nejkrásnější? Ne, nebudeme se zabývat další castingovou show, která vyplňuje hlavní vysílací časy televizních stanic. Jde nám o nejlepší finanční centrum světa. Podle PricewaterhouseCoopers je v současnosti stále ještě nejoblíbenějším místem Švýcarsko, které následuje finanční centrum Londýn. Ale již v příštím roce je pravděpodobné, že se na nejvyšší místo žebříčku dostane asijský Singapur.

Emerging Markets Světové akcie Finanční sektor Singapur
Singapur

Mlčící bankéři

V posledních letech zde došlo k přeměně rozvíjejícího se trhu na rozvinutý průmyslový stát. Výrazným způsobem k této přeměně přispěl právě krizí zmítaný segment finančních trhů. Zatímco v mnoha zemích je od bankovního tajemství pozvolna upouštěno, Singapur je považován za místo s nejvíce střeženým bankovním tajemstvím na světě. Jeho porušení vede k okamžitému uvěznění.

Není divu, že se nyní mnoho miliard přesouvá do Asie. Peníze pocházejí především z Evropy, ovšem jejich přesný původ nelze určit. Nepochybně velká část prostředků přichází přímo ze Švýcarska, kde se bankovní tajemství začíná podobat děravému ementálu.

Nejedná se o přímé transakce. Mnoho klientů zjevně ruší svá švýcarská konta a zakládá si prostřednictvím offshore firem nové účty v pobočkách sídlících přímo v Singapuru. Při založení není nutná ani osobní přítomnost.

Nelze se divit, že bezmála 50 velkých globálních bank, jakými jsou například Deutsche Bank, UBS či Credit Suisse, již v novém finančním ráji disponuje odpovídající sítí poboček a služeb. Objem obhospodařovaných prostředků překročil hranici 1 bilionu eur (v uplynulém roce došlo ke růstu o 25 %).

Singapurské finanční centrum je ovládáno cizinci. Politické reprezentaci to nevadí, stará se hlavně o vytvoření příznivých rámcových podmínek. Příliv hedge-funds nadále roste. Jejich manažeři jsou srdečně vítáni, zatímco podmínky v USA nebo Evropě se zpřísňují.

Daňově zajímavé

Kromě bankovního tajemství láká finanční metropole dalšími atrakcemi. Kapitálové zisky jsou zpravidla osvobozeny od daní. Také dědickou daň byste zde hledali marně. Všechny tyto skutečnosti přivádějí do Singapuru enormní bohatství.

Investice do Singapuru v kostce

Nyní je koncentrace milionářů vyšší než v kterékoli jiné zemi na světě. Podle studie společnosti Boston Consultig má v tomto pětimilionovém státě každá sedmá domácnost jmění minimálně 1 milion dolarů.

Silný začátek

MSCI Singapore Index se v uplynulém období vyvíjel odpovídajícím způsobem. V současnosti zohledňuje celkem 33 titulů, ovšem celkový trend je určován jen několika málo tituly. Pět těžkých indexových vah - Singapore Telecom (10,8 %), DBS Group Holdings (10,4 %), United Overseas Bank (10 %), Oversea-Chinese Banking (10 %) a Keppel Corporation (6,8 %) – dá dohromady přes 48 % váhy indexu.

Finančně zatížen

Podle váhy jednotlivých sektorů jsou finanční tituly zastoupeny 46 % a mají výraznou zásluhu na uplynulém zhodnocení indexu. To ovšem není tak překvapující s ohledem na vývoj Singapuru jako finančního centra v asijském prostoru.

Index certifikát bez měnového zajištění má ve své nabídce Commerzbank (ISIN DE000CB850H9). Protože podkladové aktivum je kalkulováno formou price indexu, nelze počítat se započtením vyplacených dividend. Na oplátku se emitent zříká ročních manažerských poplatků.

Životní cyklus rozvíjejících se trhů podle Marca Fabera
Nedávný pokles českého akciového trhu mě přiměl, abych zapátral v literatuře a pohledal něco o našem trhu. Objevil jsem kapitolu "životní cyklus nově vznikajících trhů" od známého investora Marca Fabera, Švýcara, který žije dlouhá léta v Asii. Mimo jiné se zabývá studiem akciových trhů ve světě a studiem ekonomické historie. Jedna z kapitol jeho knihy Zítřejší zlato je zajímavá i pro českého investora – věnuje se totiž ekonomickým cyklům tzv. emerging markets, mezi něž stále patří i český trh.