Burzovní kalendář 7. 5. - 11. 5. 2012
|

Burzovní kalendář 7. 5. - 11. 5. 2012

Výsledky víkendových voleb v Řecku a ve Francii, záplava makrodat z Číny a na pražské burze vrchol výsledkové sezóny - tak lze ve zkratce popsat druhý květnový obchodní týden, pro investory na pražské burze opět jen čtyřdenní.

Wall Street

Americká nezaměstnanost v dubnu klesla na 8,1 %, ale ekonomika vytvořila méně pracovních míst, než se čekalo. Páteční zpráva poslala americké akcie prudce "na jih", takže zakončily týden v průměru o 2 % slabší. Pro S&P 500 to byl nejhorší týden v roce (-2,21 %).

VIDEO: To už tady bylo - americká nezaměstnanost klesla, ale nových míst přibývá pomalu
Celková míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v dubnu klesla na 8,1 %, ačkoli se čekala stagnace na 8,2 %. Nových míst mimo zemědělství ovšem vzniklo jen 115 tisíc, odhady počítaly se 160 tisíci. Pozitivní je ale revize údajů za březen na 154 tisíc nových míst z původních 120 tisíc. Nejnovější čísla komentuje Aleš Jandejsek z brokerjetu České spořitelny.

Týden na trzích podle burzovních grafů: "Medvědi se ženili" - v pátek nad statistikou z trhu práce
Prvního května index S&P 500 intradenně posílil o více než 1 % a zamířil k letošním maximům. Pak se objevily negativní makroekonomické zprávy, další pohromy z Evropy, a nakonec jsme v pátek byli svědky nejhoršího denního i týdenního skóre roku 2012. Při propadech jsou objemy obchodů nadprůměrné, tentokrát šlo o 30% navýšení.

Americká výsledková sezóna se chýlí k závěru, v příštím týdnu budou zajímavá především čísla některých maloobchodních řetězců, která zpravidla odrážejí nákupní možnosti amerických spotřebitelů. Své k hospodaření ale řekne například i společnost Walt Disney.

Americká výsledková sezóna: Investory budou zajímat IT společnosti a Walt Disney
Z nejvýznamnějších firem indexu S&P 500 přijdou na řadu v příštím týdnu například Walt Disney, Macy's, Cisco Systems nebo NVIDIA. Přinášíme jako obvykle odhady analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg v přehledných grafech.

V novém týdnu je americký makrokalendář méně nabitý než v těch uplynulých, a tak nejvíce zaujmou pravidelné čtvrteční žádosti o podporu. Číslem týdne pak bude páteční index spotřebitelské důvěry, který je hodně vysoko a nabízí prostor pro negativní překvapení. Celkově se dá čekat hodně volatilní obchodování.

Sledovaná mezi investory bude jistě také roadshow společnosti Facebook před vstupem na burzu. Ten je naplánovaný na 18. května, akcie se upisují za 28 až 35 dolarů

Největší příležitost Facebooku
Facebook zahájil roadshow před vstupem na burzu, akcie se upisují mezi 28 do 35 USD za kus. 18. května by firma měla vstoupit na burzu. Podle mnohých událost roku, jiní varují před malou ziskovostí firmy. S Facebookem si máte koupit budoucnost, tvrdí samotná společnost i optimističtěji naladění manažeři. Asi největší příležitost je v dosud stále malém podílu reklamy na internetu, jak ukazuje i graf z dílny samotného Facebooku.

7/5 až 11/5 Výsledková sezóna (Walt Disney, AOL, NVIDIA, Macy's, Kohl's)

10/5 Mezinárodní obchod

10/5 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti

11/5 Index cen výrobců

11/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Sell in May? Kdepak, tyhle akcie si přes léto nechte v portfoliu!
Existuje hned několik důvodů, proč se letos nedržet pořekadla "Sell in May and go away". Navíc profesoři z novozélandské univerzity objevili dva sektory, kterých se letní výprodeje dotýkají jen minimálně, ba naopak dlouhodobě vykazují i v létě nadprůměrný výkon.

Potenciální šoky pro akciové trhy: Mají podle vás jasné dopady?
David Kotok ze společnosti Cumberland Advisors věří v pokračování býčího trhu, který začal 3. října. Rally je prý teprve v polovině svého cenového vývoje a v první třetině až čtvrtině z časového hlediska. Navzdory optimismu ovšem Kotok varuje před několika zásadními riziky.

Christopher Verrone: Hledáte vítězný mix? Akcie, zlato a dolar!
Intel, Pfizer nebo Roche – příklady titulů, na které se dá i v současné době makronejistoty sázet. Akcie totiž při správném výběru stále patří mezi to zajímavější, co je teď k mání. Lovit má přitom vzhledem k současnému stavu a výhledu smysl zejména na amerických trzích, říká šéf technické analýzy ve společnosti Strategas Christopher Verrone.

Poznejte trendy, které ve světové ekonomice pociťují velké americké společnosti
Výsledková sezóna ve Spojených státech se přiblížila ke své polovině. Většina firem překonává odhady, analytiky však mnohdy více zajímají výhledy firem. Co o dalším výhledu ekonomiky naznačily firemní komentáře?

Evropa

Evropské akciové trhy mají za sebou velice špatný týden (DJ EuroStoxx 50 -4,08 %). Recese v Evropě se stává skutečností, což ukázaly indexy nákupních manažerů v jednotlivých zemích i za celou eurozónu.

Evropa v recesi: Ani Německo v dubnu neudrželo vztyčený prapor
Indexy nákupních manažerů v Evropě ukazují, že byl duben opravdu hodně špatným měsícem. Klesaly napříč kontinentem (s výjimkou rozvíjejících se ekonomik Turecka a Ruska), hranice 50 bodů, která odděluje pokles od růstu, se pro většinu zemí stala nesplnitelným přáním. Pohled na několik grafů řekne více.

Úvod nového týdne bude ve znamení výsledků voleb v Řecku a ve Francii. Očekávaná změna na francouzském prezidentském postu může vyvolat lehkou reakci na dluhopisových trzích. V Řecku se pak na politické scéně hraje o mnohem více - jakákoli turbulence může vést až k zastavení evropské finanční pomoci.

Volební víkend v Evropě: Nervozita na trzích roste
Evropa má před sebou supervolební víkend. Druhé kolo prezidentských voleb ve Francii a parlamentní volby v Řecku právem na trhy vracejí nervozitu.

Celý týden pak bude nejspíše hodně nervózní. Důležitých makrodat bude pomálu, tučným písmem se do ekonomického kalendáře zapíší jen data o německé inflaci a průmyslové výrobě.

7/5 až 11/5 Výsledková sezóna (Telefónica, ING Groep)

7/5 Londýnská burza zavřená

7/5 Německo - podnikové objednávky

8/5 Německo - průmyslová výroba

11/5 Německo - index spotřebitelských cen

Připomeňme si: V květnu 2012 se Hugh Hendry bál konfiskace majetku v Evropě a že Francie za rok zestátní banky
Spoluzakladatel a ředitel Eclectica Asset Management Hugh Hendry se během diskusního panelu na Milken Institute's 2012 Global Conference rozpovídal o svém strachu z Evropy. Nejvíce se obává možné konfiskace majetku svého i klientů.

Anketa: Zemře euro?
Někdo eurozóně v její stávající podobě věští smrt, jiní míní, že krizi přečká. Zeptali jsme se veličin světové ekonomie, jak to vidí a jak nahlížejí na vztah ČR k eurozóně.

Čína

Čína nabídne během týdne várku dat včetně průmyslové produkce a maloobchodních tržeb. Během víkendu také může přijít impulz pro čínskou ekonomiku v podobě uvolnění měnové politiky, což by jistě v pondělí mohlo hrát v prospěch akcií v Evropě.

10/5 Obchodní bilance

11/5 Nové úvěry

11/5 Index spotřebitelských cen

11/5 Index cen výrobců

11/5 Průmyslová výroba

11/5 Maloobchodní tržby

Světová ekonomika: Rok 2030 v 5 grafech
Minulý týden vydal Institute for Security Studies při Evropské unii analýzu, která mimo jiné projektuje svět, jak bude vypadat v roce 2030, pokud budou současné trendy pokračovat tempem a směrem, který mají v současné době. Sice to tak dost možná nebude, přesto je zajímavé se podívat, jak to vypadat může.

Pražská burza

Index PX se celý týden držel mírně pod nulou, aby v závěru pátečního obchodování po špatných zprávách z amerického trhu práce propadl do týdenní ztráty 1,7 %.

Své výsledky hned v pondělí zveřejnila Erste Group. Překvapila pozitivně svou ziskovostí a kapitálová přiměřenost již je nad 9 %. Ziskem potěšila ve čtvrtek i Komerční banka.

Komerční banka: Výsledky mírně předčily odhady
Své hospodářské výsledky ve čtvrtek ráno oznámila další společnost obchodovaná na pražské burze - Komerční banka. Investory pozitivně překvapila růstem zisku a snižováním nákladů. Výsledky komentuje Aleš Jandejsek, makléř brokerjetu České spořitelny.

Nečekaně své čtvrtletní hospodářské výsledky oznámila také CME, majitelka TV Nova. Důležitější však byla zpráva o dohodě s hlavním akcionářem Time Warner o půjčce 300 milionů USD, která má pomoci splácet jiné dluhy. Firma část půjčky splatila novými akciemi v prospěch Time Warner, která má nyní v CME podíl 40 %. Akcie CME za týden přidaly přes 10 %.

Silně k horšímu upravila své výhledy společnost KIT digital. Události posledních týdnů již investoři nedokázali ignorovat a za týden poslali akcie o více než 30 % níže.

V příštím týdnu, konkrétně ve čtvrtek, vyvrcholí česká výsledková sezóna. Svá čísla ve stejný den oznámí ČEZ, Telefónica a Fortuna.

"ČEZ by měl za první kvartál vykázat 14,4% meziroční pokles čistého zisku na 15,6 miliardy Kč," píše ve svém pravidelném týdenním komentáři hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. "Důvodem je především růst provozních nákladů a nižší přecenění opce na MOL, která ovlivní finanční úroveň méně kladně než před rokem." Investory bude zajímat předprodej elektřiny a výhled společnosti.

"Telefónica C.R. by měla představit zhruba 11% meziroční pokles čistého zisku na 1,5 miliardy Kč," odhaduje Milan Vaníček. U dividendové hvězdy pražské burzy však pro obchodování bude zásadním impulzem až blížící se rozhodný den, a ten je až na podzim.

Čtvrteční výsledkovou smršť zakončí Fortuna. "Očekáváme pokles provozního zisku EBITDA o 5 % meziročně," pokračuje Vaníček. "Důvodem je hlavně negativní příspěvek v sekci loterie, která kvůli rozjezdu konkurenční Sazky nedosahuje takových výsledků, jak mohlo být plánováno." Investory bude zajímat i výhled firmy na aktuální a blížící se sportovní události (MS v hokeji, ME ve fotbale, olympijské hry).

8/5 Burza zavřená - státní svátek

10/5 ČEZ - hospodářské výsledky

10/5 Telefónica C.R. - hospodářské výsledky

10/5 Fortuna - hospodářské výsledky

ČS: Květnová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro květnové obchodování?