ČEZ: Co nabídne výsledková zpráva za první kvartál 2012?
|

ČEZ: Co nabídne výsledková zpráva za první kvartál 2012?

Očekáváme, že ČEZ v prvních třech měsících letošního roku vykáže zhruba 10% meziroční pokles čistého zisku na 15,6 miliardy Kč. Hlavním důvodem tohoto poklesu by měl být méně pozitivní vliv finančního výsledku na celkový hospodářský výsledek, tvrdí analytik z Cyrrusu Marek Hatlapatka.

ČEZ Pražská burza Akcie ČR Výsledková sezóna

Na úvod názor Petra Bártka, analytika z České spořitelny:

Očekáváme 12% meziroční pokles čistého zisku kvůli meziročně nižším výnosům z přecenění opcí MOL (+1,5 miliardy Kč) a kvůli rostoucím úrokovým nákladům. Zisk EBITDA by měl naopak mírně vzrůst, a to díky lepší produkci v hnědouhelných elektrárnách (celkově by produkce ve střední Evropě měla meziročně vzrůst o 3 až 4 %).

ČEZ - odhadované výsledky za 1Q012

A pokračuje Marek Hatlapatka z Cyrrusu:

Loni v prvním čtvrtletí ČEZ vykázal přes 0,5 miliardy Kč pozitivního finančního výsledku, především díky +1,6 miliardám Kč z pozitivního přecenění opcí na akcie MOL. Mírně pozitivní přecenění sice očekáváme i tentokrát (+0,5 miliardy Kč), ale více než miliardový rozdíl plus vyšší očekávané úrokové náklady by měly znamenat negativní (tedy typičtější) bilanci finančního výsledku v prvním kvartálu 2012.

Provozní výnosy by měly solidně - téměř o 4 meziročně - vzrůst. Spotřeba elektřiny v ČR v 1Q2012 meziročně vzrostla, když po podprůměrném lednu následovaly dva chladné měsíce s vyšší spotřebou. Zatím nejsou k dispozici data za březen, nicméně odhadujeme meziroční nárůst spotřeby elektřiny v 1Q2012 o 2 %.

Očekáváme rovněž meziročně vyšší výrobu ve zdrojích ČEZ (uhelných i jaderných) a vyšší příspěvek rumunské větrné farmy. A mírně pozitivní vliv bude mít i nepatrné meziroční zvýšení realizovaných prodejních cen elektřiny (zhruba +1 %).

Aktuální cenu akcií ČEZ sledujte zde

ČEZ: Stabilní přístav v českém akciovém moři
ČEZem nic nezkazíš - podle hlavního makléře brokerjetu ČS Martina Urbana naprosto opodstatněné makléřské přísloví. Titul nabízí na pražské burze jasně nejlepší likviditu, dividendu 5 až 6 % a stabilitu. Energetický sektor totiž velice dobře odolává případným tržním turbulencím. Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny, navíc podtrhuje slova svého kolegy tím, že ČEZ dokáže vydělávat i při nižších cenách elektřiny. Dividendu očekává na úrovni 46 Kč na akcii.

Ziskové marže očekáváme nicméně meziročně nižší, zvláště na EBIT marži (34,3 % z 36,1 % v 1Q2011, u EBITDA marže pokles nižší, důvodem je očekávaný meziroční nárůst odpisů). Provozní náklady by měly být negativně ovlivněny situací v Albánii a odkladem některých nákladových položek z roku 2011 na rok letošní. Celkově tak očekáváme 6,7% meziroční nárůst OPEX a adekvátní snížení provozních ziskových marží.

Finanční výsledek: Očekáváme -1,2 miliardy Kč (+0,5 miliardy v 1Q2011). Tato úroveň výsledovky by tak měla zodpovídat prakticky za celý objem meziročního poklesu čistého zisku, který vidíme na úrovni 15,6 miliardy Kč.

Nemyslíme si, že by 10% meziroční pokles zisku měl sám o sobě ohrožovat cíl ČEZ letos zvýšit celoroční zisk o 1 % (předpokládáme meziročně silnější výsledky v 2Q2012 a především v 3Q2012), nicméně investoři by se v tomto smyslu měli mimo jiné soustředit na novinky ohledně situace v Albánii.

Pro akcie ČEZ však je nyní ještě nepříjemnější jiná věc - pokračující pokles cen silové elektřiny na trzích. Aktuální ceny jsou pod 50 EUR/MWh, což jsou hodnoty, které ČEZu velmi komplikují snahy o oživení růstu zisku pro příští roky.

ČEZ - odhadované výsledky za 1Q012