Týden na trzích podle burzovních grafů: Korekce v začínajícím medvědím trhu, nebo obrat trendu?
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Korekce v začínajícím medvědím trhu, nebo obrat trendu?

Uplynulý týden se diametrálně lišil od toho předchozího. Po výprodejích nastala rally v důsledku přeprodaných podmínek. V úterý cena mírně posílila a ve středu jsme se dočkali dne s letošním nejvyšším přírůstkem. Obvykle taková situace netrvá dlouho. V pátek ovšem cena zřetelně uzavřela nad 20denním klouzavým průměrem a pravděpodobně bude pokračovat výše a otestuje důležitou rezistenci 1 340.

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

Rally, která přichází po výprodejích, obvykle netrvá dlouho. Trh je ve fázi, kdy je cena hodně ovlivňována každodenními zprávami a nemá jasný směr, takže propady budou střídat silné růsty. Nejbližší supporty jsou na 200denním klouzavém průměru (1 288) a na minimální ceně z pondělí 4. června (1 266). Nejbližší rezistence leží na hladině 1 340.

S&P 500

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX se v pondělí skoro vyšplhal na 28 a signalizoval pokračování v medvědím trendu. Od úterý ovšem začal rychle klesat, což je pro akcie pozitivní znamení. Zatěžkávací zkoušku zažijeme u hladiny 21, kde je demarkační čára pro další vývoj - pokles a denní zavírací cena pod 21 významně podpoří růst na indexu S&P 500.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Další vývoj bude jasnější podle vývoje indexu S&P 500 okolo 1 340 bodů. V případě prolomení nahoru nastane nákupní signál a střednědobé indikátory se obrátí býčím směrem. Celou situaci podpoří index VIX, když klesne pod hodnotu 21 a dostane se do předchozího rozpětí, kde byl od března do poloviny května.

Kde je hranice mezi korekcí a medvědím trhem?

Obecně se korekce definuje jako 10% pokles od předchozího cyklického vrcholu. V pátek 1. června po negativní zprávě o počtu nově vytvořených pracovních míst a zvýšení míry nezaměstnanosti na 8,2 % se index S&P 500 přesně dostal na 10% úroveň poklesu – vrchol byl 2. dubna na hodnotě 1 419, 1. června uzavřel na 1 278. To je 141 bodů a 10% pokles. Při 20% a vyšším poklesu bychom se dostali do oblasti 1135.

Těžko někdo může prohlásit, kde bylo nebo bude dno. Je jasné, že je letošní červen významným měsícem, protože přinese zásadní informace, které ovlivní další směr na trzích. 17. června v Řecku proběhnou volby, 18. až 19. června bude zasedání G20 v Mexiku, 19. až 20. června zasedá FOMC a Bernanke se chystá na svou čtvrtletní tiskovou konferenci, kde se i přes výroky v uplynulém týdnu čeká jasnější vyjádření ke QE3. A před prázdninami na konci června v Bruselu proběhne 2denní summit o přípravě "velkého plánu".