Sekulární medvědí trh: Na dlouhodobý akciový růst si ještě počkáme
|

Sekulární medvědí trh: Na dlouhodobý akciový růst si ještě počkáme

Sekulární medvědí (a býčí) trh. To slovní spojení jsme slyšeli mnohokrát. Ale jak mu rozumět? Známý investor Barry Ritholtz na zajímavém grafu vyznačil červeně medvědí a zeleně býčí sekulární akciové trhy na indexu Dow. Ačkoli graf končí rokem 2010, jsme podle Barryho stále hluboko v medvědí fázi. Kdy čekat dlouhodobě úspěšný býčí útok?

Medvědí trh Býčí trh Světové akcie Investiční horizont
Akcie jsou v sekulárním medvědím trhu

Barry Ritholtz vysvětluje střídání fází trhu valuacemi akcií, konkrétně poměrem ceny akcií a zisku na akcii (P/E):

"Sekulární býčí trh začíná, když se P/E odrazí od svého dna a začne růst na hodnotách pod svým dlouhodobým průměrem. Medvědí trh naopak začíná za vrcholem P/E nad dlouhodobým průměrem. Navzdory poklesům akciového trhu v uplynulé dekádě se P/E drží nad svým průměrem a stále klesá, což naznačuje, že je trh stále v dlouhodobé medvědí fázi."

Investoři milují americké akcie
Rychlý růst amerických akciových trhů v závěru středečního obchodování měl za následek kromě jiného nové maximum na grafu, který měří výkonnost amerického akciového indexu S&P 500 vůči indexu EFA, který sdružuje velké zahraniční společnosti. Maximum na grafu neznamená nic jiného, že investoři, když už jdou do akcií, preferují ty velké americké před těmi neamerickými.

Zdroj: Ritholtz.com