Alternativní tip: Ceny vína porostou
|

Alternativní tip: Ceny vína porostou

Špatné zprávy pro konzumenty, výborná pro investory - ceny vína porostou. Tvrdí to alespoň analytici Bank of America Merrill Lynch. Produkce (zásoby) celosvětově klesá, takže by víno mělo zdražovat. Odborníci z americké banky pro to našly hned tři pádné argumenty.

Víno Investiční alternativy Akciové tipy

1. Světové zásoby vína se ztenčují.

2. Poptávka po víně je velice silná, například v Asii vyšší než kdy dříve.

3. Růst cen piva v USA a zdražování tvrdého alkoholu vytváří pro víno dobré podmínky - ve zkratce to znamená, že nebude "levnější" pít kořalku nebo pivo, a tak nebude důvod z důvodu konkurenceschopnosti snižovat ceny vína.

Navíc podle Bank of America pravděpodobně začíná dlouhá fáze růstu cen ve "vinném cyklu". Ta může trvat až do roku 2018.

Vinný cyklus v USA

Kalifornie, důležitá světová "vinice", zažívá již několik let pokles produkce. Podobné výpadky na americkém trhu většinou nahrazovaly dovozy z Austrálie, Chile a Španělska. Politická rozhodnutí v Austrálii a v Evropě ovšem vedla spíše k utlumení produkce, v Jižní Americe pak panuje pro víno horší počasí. Výpadky tedy nebude z čeho nahradit, tvrdí analytici Bank of America.

Investice do vína

Investice do vína: Šampaňskému nahrávají olympijské hry, mladé trhy i královna Alžběta II.
Poptávka po šampaňském by letos mohla vzrůst díky olympijským hrám v Londýně, 60. výročí korunovace britské královny Alžběty II. a vyšší spotřebě ve stále bohatších rozvojových zemích. Potvrdili to odborníci oslovení agenturou Bloomberg na každoročním obchodním a mediálním setkání Champagne Bureau, které se konalo v Londýně.

Bordeaux, ročník 2011: Nohama zpátky na zem
En primeur je každoročně vodítkem pro obchodníky i investory do vína. Bordeaux z hroznů, které se urodily v roce 2011, může být pro někoho zklamáním. O to pečlivěji bude potřeba vybírat.

Zlatko Míčka: Po pádu akcií věnují investoři pozornost něčemu, co fyzicky existuje, například vínu
Po propadech na akciových trzích řada investorů hledá něco, co fyzicky existuje, například víno. Nejen k pití, ale i k investici. Důkazem toho je fakt, že v krizových letech 2008 a 2009 hodnota vín neklesla, naopak po krátké stagnaci začala stoupat. Deset až dvacet procent portfolia je podle mě ideální pro snížení rizika investicí, říká Zlatko Míčka, jeden z předních znalců vín v ČR.

Zdroj: Bank of America