Burzián Karel Janeček: Chytré programy mu vydělávají miliardy na lepší věci
|

Burzián Karel Janeček: Chytré programy mu vydělávají miliardy na lepší věci

Klikáním na počítači se na burze systematicky vydělávat nedá, říká úspěšný burzovní matematik a dnes především filantrop Karel Janeček, spoluvlastník firmy RSJ, která každý měsíc pomocí algoritmů vysokofrekvenčního obchodování zobchoduje neuvěřitelných 20 bilionů dolarů, čímž se řadí k největším makléřským firmám na derivátových burzách v Londýně a Chicagu.

Obchodování HFT Korupce Věda
Karel Janeček

Co zrovna děláte?

Karel Janeček  (KJ): Je to taková kombinace. Prioritou jsou nadace, stále učím a dělám matematické konzultace pro obchodní činnosti RSJ. Drtivá většina energie však směřuje na zlepšení etických hodnot u nás a dosažení pozitivních změn ve společnosti.

A to přišlo samo, nebo to souvisí s vydělanými penězi, zkrátka něco ve stylu Billa Gatese: "Do smrti nejsem schopen peníze utratit, tak budu prostě dělat dobro..."?

KJ: Samozřejmě to mělo vývoj, ale vždy jsem to měl v hlavě srovnané a věděl, co má smysl. Pocit ještě lepšího auta, ještě většího domu nebo ještě lepší dovolené mě nikdy nenaplňoval. Pochopil jsem, že nejlogičtější a nejsmysluplnější je dělat něco, co pomůže lidem a životu na této planetě.

Co je hlavní cíl vašich nadací?

KJ: V současnosti mám tři nadační fondy. Jeden podporuje vědu a výzkum, ten je nejstarší. Druhý, mediálně známější, je fond proti korupci, jehož cílem je na korupci upozorňovat, minimalizovat ji a snažit se povzbudit etické hodnoty ve společnosti. A třetí fond, který právě zakládám, je Nadační fond pomoci. Do něj dám své peníze, ale rád bych, aby do něj přispěli další bohatí lidé, kteří to myslí s touto zemí vážně. Věřím, že i někteří bohatí lidé, u nichž není původ majetku zcela transparentní, budou chtít prokázat, že nejsou jen příživníci na zbytku společnosti, ale že jsou schopní pochopit vyšší hodnoty. Fond bude rozdělovat pomoc, případně půjčky lidem, kteří jsou v nouzi ne třeba vlastní vinou nebo jsou v jiné tíživé osobní situaci.

Na to, abyste mohl vkládat peníze do nadací a věnovat jim většinu svého času, musíte nejdříve tyto peníze vydělat. Lidé už o vás něco málo slyšeli v souvislosti s elektronickým obchodováním na burzách. Můžete ho více přiblížit normálnímu člověku?

KJ: Na finančním trhu vytváříme pro ostatní investory likviditu. To znamená, že jsme ochotni nakupovat i prodávat. Z rozdílu nákupní a prodejní ceny, takzvaného spreadu, pak čerpáme zisk. Jsme takzvaní tvůrci trhu – market makeři.

Spready se ale v posledních letech kvůli velké konkurenci a nástupů počítačů velmi zúžily, takže už se na nich tolik nevydělá. Je to tak?

KJ: Spready a provize z obchodování už zdaleka nejsou tak velké, jako například před dvaceti lety. Na derivátovém trhu však vzrostly objemy obchodů, takže bych to jako problém pro naše obchodování neviděl.

Vyděláváte spíše, když jsou trhy klidné, nebo potřebujete pro úspěch volatilitní obchodování?

KJ: Nám jako market makerům pouze nevyhovuje extrémní volatilita. Takové situace jsou však dokonce i v dnešní ekonomicky nejisté situaci výjimečné. Naším cílem je poskytovat likviditu a vydělávat za většiny tržních situací.

Jaké typy investic obchodujete?

KJ: Jsou to stále především futures na úrokové sazby, dále obchodujeme například futures na akciové indexy, ropu nebo zemní plyn.

Co české akcie?

KJ: České akcie zkoušet nebudeme, nejsou likvidní. Nicméně výhledově plánujeme začít obchodovat na větších akciových burzách.

Vaše obchodování je založeno na algoritmických modelech, což znamená, že většinu obchodování obstarávají počítače. Na vašem pražském dealingu jsem viděl tak tucet lidí, kteří sledují desítky monitorů. Je to potřeba?

KJ: Samozřejmě. Naši "tradeři" jednak monitorují trh, dále nastavují parametry dle situace na trhu, a zároveň musejí dávat pozor na věci, které se naprogramovat nedají, například makroekonomické kalendáře. Máme také odpovědnost za svou aktivitu na trzích, proto musíme neustále hlídat, aby se náš algoritmus choval tak, jak má. Klíčovými zaměstnanci jsou dále matematici, kteří vytvářejí modely, na základě nichž obchodujeme, a samozřejmě programátoři. Používáme takzvanou colocation, což znamená, že jsou naše servery umístěny v datových centrech samotných burz. Celkově má firma více než šedesát zaměstnanců v Praze a Plzni.

Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování
HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování. Nový fenomén, který může v dobrém, ale i ve zlém změnit a natrvalo přepsat "dějiny investování". Jak přesně funguje, kdo z investorů jej využívá a co přinese drobným investorům? Investičníweb.cz nabízí sérii článků na téma vysokofrekvenčního počítačového obchodování (HFT).

Takže jste úspěšnější proto, že máte servery co nejblíže burzy, a můžete být tedy teoreticky nejrychleji posílat své objednávky?

KJ: Nejsme jediní, kdo colocation využívá. Samozřejmě je to potřeba, abychom nebyli pozadu, ale naše konkurenční výhoda je primárně v tom, že máme hodně chytré počítačové modely, takže "víme", kam dát například nejlépe limitní objednávku nebo kdy se z trhu úplně stáhnout.

Jak velkým je vaše firma hráčem?

KJ: Naše firma je podle objemu obchodů největší na derivátových burzách v Londýně i v Chicagu.

A máte tam i fyzické zastoupení? Jezdíte tam?

KJ: Máme tam akorát počítače. Když vyjedeme z burzovních statistik na prvním místě, tak jsou z nás všichni hotoví (smích).

Jsou to dva roky, kdy se index Dow znenadání propadl o 10 % během půl hodiny (6. května 2010). Hodně lidí přisuzuje vinu za tuto událost způsobu obchodování, které aplikuje také vaše firma, tedy high frequency trading.

KJ: Co vím, tak se nakonec ukázalo, že jeden subjekt zadal omylem obrovský prodejní příkaz. Nebyl to počítač, ale makléř, prostě lidská chyba. V té době se navíc hodně intenzivně řešilo Řecko, proto se trh obrazně řečeno tak snadno utrhl dolů. Svádět problém na počítačové obchodování je čistý politický alibismus. Ale hlavně – byla to otázka půl hodiny, poté se opět vše vrátilo do normálu.

Akcie: Flash crash objasněn? Jak pro koho
Dramatický propad amerického indexu Dow Jones 6. května tohoto roku způsobil jeden příkaz k prodeji. Vyplývá to z výsledků šetření americké Komise pro cenné papíry. Byl za propadem skutečně jen jeden obchodník a jedna objednávka, může se flash crash opakovat, a to třeba na pražské burze? A jak změnil flash crash pohled investorů na akcie? Na to odpovídal šéfredaktor portálu Investičníweb.cz Petr Novotný Rádiu Česko.

Nabízíte sice racionální vysvětlení, ale řadu investorů tato událost vystrašila. Důvěra v investování byla otřesena, objemy obchodů na akciových burzách od té doby citelně klesly, což se dává za vinu způsobu obchodování, který provozujete i vy.

KJ: Zaprvé, naše firma neobchoduje přímo akcie, ale futures. To je jiná hra. Zadruhé, drobný investor není na trhu proto, aby konkuroval rychlým hráčům, ale chce si něco koupit, do něčeho investovat. V případě, že spekuluje krátkodobě na akciích, tak mi je ho docela líto, protože tam podle mého názoru nemá šanci dlouhodobě vydělávat.

Jinými slovy odrazujete drobné investory od aktivního, například denního obchodování, protože je na trhu řada fundovanějších hráčů a firem podobných jako ta vaše, kteří používají sofistikované matematické modely, jimž se těžko konkuruje?

KJ: Přesně tak. Dokážu si představit, že drobný investor dokáže vydělávat, když se snaží držet akcie minimálně ve střednědobém horizontu, a samozřejmě nemá v portfoliu jen akcie, tedy diverzifikuje.

Čemu má podle vás drobný investor věřit? Podle čeho se má rozhodovat, zda koupí či prodá?

KJ: Sledovat analýzy a snažit se vytipovat kvalitní společnosti. Doporučuji sledovat fundament a vyhnout se krátkodobému obchodování, kde se kromě toho, že musí soupeřit se zdatnějšími soupeři, může investor navíc ještě "utopit" v poplatcích.

Ceny akcií a rizikových investic, jako jsou komodity, v posledních letech rostou i díky tomu, že centrální banky v rámci programů takzvaného kvantitativního uvolňování dodávají levné peníze na trh. Je tento způsob stimulace trhů a ekonomiky udržitelný?

KJ: To je opravdu těžká otázka. Až se přestanou tisknout peníze, klidně se může stát, že všechno zkrachuje, ale to nemůžu vědět. Je ale jasné, že dlouhodobý život na dluh neskončí dobře. Ekonomiky se musejí vzpamatovat, a to jedině tak, že se začnou chovat efektivněji – začne se efektivněji vyrábět, bude méně byrokracie, méně korupce, méně kradení. V Americe to sice není oficiálně korupce, ale mají tam jiné šmeliny, jiné způsoby podvádění. Je potřeba, aby se firmy chovaly efektivněji, což zároveň znamená etičtěji. Pak může světový finanční systém udržitelně fungovat. Pokud to bude pokračovat jako doteď, kdy se problémy řeší dalšími dluhy, a kvalita výroby se bude zhoršovat, tak to opravdu nemá perspektivu.

Takže koupit zlato?

KJ: Jednou jsem dokonce chtěl v rámci diverzifikace investovat do zlata, ale zcela upřímně jsem neměl pořádně čas to udělat. Zlato může fungovat, když je krize, ale když bude opravdu velká krize, tak vám nepomůže, protože se ho nenajíte. Zlato si podrží hodnotu do určité úrovně, ale pokud by nastal totální kolaps, bude k ničemu.

Hodně drobných investorů by chtělo váš úspěšný investiční model následovat, nechat spravovat peníze někoho, kdo sám ročně umí vydělat miliardu, je hodně lákavé. Je to možné? Máte nějaký fond? Případně mohou vaše pozice investoři sledovat stejně jako například portfolio Warrena Buffetta?

KJ: To bohužel nejde. Fond, na jehož účet obchodujeme, je z důvodu vysoké míry rizikovosti investic určen jen pro kvalifikované investory a v současné době má dostatek kapitálu.

Vaše miliardové investování může brzy narazit na regulaci. Američtí regulátoři nedávno přistoupili k bezprecedentním krokům vůči obchodníkům z vysokofrekvenčních makléřských firem. Podle agentury Reuters budou muset obchodníci dokonce předávat detaily svých obchodních strategií, v některých případech i tajné počítačové kódy.

KJ: To má platit jen v případech, kdy by někdo manipuloval trh. Tam je to opodstatněné, ale jinak je to nesmysl, protože si myslím, že je tento trh regulovaný jako žádný jiný. Stačí se podívat na MIFID. Každý akcionář a manažer musí prokázat pro licencování například původ peněz. Regulace naopak chybí u politiků, kteří svůj původ majetku nikomu prokazovat nemusejí. To je místo pro regulaci. Všichni chceme hlavně čisté politiky!

Jedním z nejkontroverznějších pokusů o regulaci ze strany Evropské komise byl návrh daně z finančních transakcí spekulantů, takzvaná Barrosova daň. Ta měla být aplikována na všechny obchody s akciemi, dluhopisy i deriváty.

KJ: To je úplná blbost. Pokud to někde zavedou, bude to znamenat, že se na daném místě přestane obchodovat. Ti, kteří tato alibistická opatření vymýšlejí, nechápou, jak finanční trhy fungují. V případě navrženého zavedení daně bychom jako obchodníci s futures platili stovky milionů eur měsíčně.

To byste už asi neměl peníze na nadaci.

KJ: To asi neměl (smích). Myslím si, že jsou důležitější věci než snaha přeregulovat finanční trh a zavádět nesmyslné daně.

Možná jsou to peníze, které chce Evropa vybrat, aby měla z čeho sanovat zadlužené evropské banky.

KJ: Světoví obchodníci, jako jsme my, nemají s problémy bank nic společného. Zrovna tak by mohli politici vzít všechny ziskové firmy a napařit jim extra daně. Zvyšovat daně donekonečna nelze. Pokud by se měla transakční daň v Evropě zavést, veškeré obchodování se přesune jinam, například do USA nebo do Asie.

Nemohu opomenout, že jste nedávno byli obviněni, že jste také na offshorech a že tu miliardu, co ročně vyděláváte, prostě nezdaňujete.

KJ: Nepoužíváme žádné firmy za účelem redukování daňové zátěže. Jako fyzické osoby žijeme a platíme daně v České republice. Jelikož se v případě investice do podílového fondu jedná o zisk z dlouhodobých kapitálových výnosů, je dle českých daňových zákonů nulová sazba daně pro fyzické osoby. Náš byznys v principu ani nelze dělat jinak než tak, jak ho děláme. Naše obchodování je 100% etické. Pokud se někomu nelíbí výhodné daňové zákony pro kolektivní investování v České republice, nezbývá mu, než apelovat na změnu daňového zákona.

Počítačové metody dnes představují zhruba 70 % objemu amerických akciových obchodů. Klasické investiční strategie se kvůli nim dostaly do pozadí. Jaký bude podle vás další vývoj?

KJ: Myslím si, že poměr dospěl k jisté rovnováze, protože na trzích vždy budou dlouhodobí investoři, například klasické akciové nebo penzijní fondy. Nehrozí, že by obchodování bylo postaveno jen na počítačích. Proto je fajn, že jsou na trhu hráči jako my, kteří vytvářejí likviditu, díky níž si každý drobný investor či fond mohou kdykoli cokoli koupit nebo prodat. Investiční a obchodní strategie se příliš nemění; co se změnilo oproti minulosti, je zlevnění obchodování díky technologickému pokroku.

Přichází léto, kdy se akciím zpravidla příliš nedaří. Jak vidíte aktuálně trhy vy?

KJ: Určitě bych nepodléhal pocitu, že je dluhová krize za námi. Tento strašák tady zůstává a moc by mě nepřekvapilo, kdyby proběhlo další kolo krize, která souvisí právě s dluhy (rozhovor byl veden těsně před vyostřením politické situace v Řecku – pozn. red.). Ale spíše si myslím, že bude léto na trzích relativně stabilní, více vzrušení mohou zažít trhy až na podzim. Dlouhodobě nás ale podle mě čekají zásadní společenské změny, které trhy určitě ovlivní.

Třeba něco jako "Occupy Wall Street"?

KJ: Doufám, že něco lepšího, něco systematicky promyšleného. Pozitivní hnutí, nejen snaha něco zrušit, zakázat nebo se negativně vymezit za každou cenu. Nejde jen o utahování opasků, je potřeba, aby se lidé vůči sobě lépe chovali. Hlavní problém tkví v tom, že se svět chová neefektivně a dělají se velké "prasárny", včetně neopodstatněné rozsáhlé administrativy a korupce.

A myslíte, že má podobný společenský posun naději?

KJ: Lidé se stále více přiklánějí k pozitivním hodnotám, mají snahu dělat něco, co je naplňuje, ne se každou cenu snažit něco urvat.

Rozhovor byl připraven pro Investiční magazín.

Co musíte ráno vědět (21. října)
Co musíte ráno vědět (21. října)
před minutou

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo sobotní hlasování o brexitové dohodě...
Musíte vědět
Matthieu Pigasse odejde z investiční banky Lazard
včera v 21:48

Matthieu Pigasse odejde z investiční banky Lazard

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse na konci roku odejde z investiční banky Lazard, aby se mohl věnovat novému...
Banky Francie
FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
včera v 21:01

FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce

Čínská společnost Huawei má problémy s nahrazením aplikací firmy Google ve svých mobilních telefonech. V rozhovoru s...
Čína Telekomunikace Spojené státy americké (USA)
V Libanonu kvůli protestům odstoupila část ministrů
včera v 19:45

V Libanonu kvůli protestům odstoupila část ministrů

Strana libanonských křesťanů kvůli několikadenním protivládním protestům odvolala své čtyři ministry z vlády premiéra...
Blízký a Střední východ Politika Geopolitická rizika
Ruská vláda podporuje omezení podílu zahraničních subjektů v IT…
včera v 19:05

Ruská vláda podporuje omezení podílu zahraničních subjektů v IT firmách

Ruská vláda podpořila návrh zákona, který omezuje zahraniční vlastnictví ve velkých společnostech v sektoru...
Rusko Informační technologie Regulace
Personál dceřiných firem Lufthansy prodloužil stávku na celý den
včera v 12:04

Personál dceřiných firem Lufthansy prodloužil stávku na celý den

Palubní personál dceřiných firem německé letecké společnosti Lufthansa prodloužil nedělní stávku za vyšší mzdy na...
Doprava Německo
ČR: Stát vybral na DPH ke konci září meziročně o 14 miliard korun více
včera v 11:11

ČR: Stát vybral na DPH ke konci září meziročně o 14 miliard korun více

Finanční úřady vybraly za první tři čtvrtletí roku na dani z přidané hodnoty (DPH) 307,1 miliardy korun, meziročně o...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Výdaje na státní dluh by měly příští rok klesnout o tři miliardy…
včera v 10:09

Výdaje na státní dluh by měly příští rok klesnout o tři miliardy korun na 43,8 miliardy Kč

Výdaje na obsluhu státního dluhu mají v příštím roce klesnout na 43,8 miliardy korun, což je proti letošnímu roku...
Česká republika Zadlužení
Trump se vzdal plánu uspořádat summit G7 ve svém golfovém rezortu
včera v 09:08

Trump se vzdal plánu uspořádat summit G7 ve svém golfovém rezortu

Americký prezident Donald Trump po ostré kritice upustil od svého plánu uspořádat příští summit nejvyspělejších...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
19. 10. 2019 22:26

MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO

Obchodní spory patří mezi hlavní rizika ohrožující světové hospodářství, uvedl v sobotu Mezinárodní měnový fond v...
Mezinárodní měnový fond Mezinárodní obchod Světová ekonomika
Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl…
Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl…
19. 10. 2019 16:30

Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl požádat o další odklad

Dolní komora britského parlamentu v sobotu na mimořádném zasedání odsunula hlasování o brexitové dohodě. Nejprve je...
Spojené království Evropská unie Politika
G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn typu stablecoin
19. 10. 2019 12:18

G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn typu stablecoin

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací...
Kryptoměny Regulace Měny
Venezuelská ekonomika v 1. čtvrtletí klesla o 26,8 %
19. 10. 2019 11:25

Venezuelská ekonomika v 1. čtvrtletí klesla o 26,8 %

Hrubý domácí produkt (HDP) Venezuely v prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesl o 26,8 %....
Venezuela Latinská Amerika HDP
MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023
19. 10. 2019 10:28

MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023

Mezinárodní měnový fond (MMF) odložil rozhodnutí o navýšení kapitálu a změně struktury akcionářů, které by dalo větší...
Mezinárodní měnový fond
Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu
19. 10. 2019 09:17

Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu

Američtí demokratičtí poslanci předložili v pátek v Kongresu návrh zákona, jehož cílem je zabránit prezidentovi...
Spojené státy americké (USA) Politika Světová ekonomika
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
18. 10. 2019 22:30

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1
18. 10. 2019 20:17

Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, koupila podíl zhruba 4,07 %...
Média Německo Fúze a akvizice
Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných
18. 10. 2019 19:46

Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných

Libanonci v pátek druhým dnem protestovali proti vládě, kterou viní z drancování ekonomiky. Jde o největší protesty...
Blízký a Střední východ Politika Geopolitická rizika
Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení…
18. 10. 2019 19:40

Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení Osram

Rakouský producent čipů AMS se rozhodl podat nový návrh na převzetí německého výrobce osvětlení Osram. Za každou...
Evropské akcie Fúze a akvizice
Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX
18. 10. 2019 19:29

Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX

Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma...
Boeing Doprava