Výhled cen ropy: Střílejí analytici od boku?
|

Výhled cen ropy: Střílejí analytici od boku?

Ceny ropy se od svých ročních maxim kvůli obavám ze zpomalení ekonomik Číny, USA i Evropy ustoupily o více než 20 %. Zkraje roku investoři vyhnali ceny černého zlata výše, protože se vyostřoval konflikt mezi Izraelem a Íránem. Jak se budou ceny ropy vyvíjet v dalších měsících, možná i letech? Analytici nejsou tak úplně zajedno.

Komodity Ropa Ropa WTI Ropa Brent Světová ekonomika
Ropa - ilustrační foto

Podle Credit Suisse může pokles ceny ropy typu Brent pokračovat při nejhorším uvažovaném scénáři vývoje ekonomiky klesnout až na 50 USD za barel. "Krize důvěry je obrovská," varují analytici Jan Stuart a Stefan Revielle.

Ve srovnání s rokem 2008, kdy došlo k raketovému růstu cen ropy ke 150 USD za barel i k jejich rychlému propadu, je podle nich současná ekonomická nerovnováha ještě výraznější. Navíc byla již během uplynulých čtyř let vyčerpána většina politického i reálného kapitálu.

Vyšší produkce i vyšší cena?

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu se nechal nedávno slyšet, že by země OPEC měly v zájmu světového ekonomického růstu navyšovat limity těžby, a to i navzdory klesajícím cenám. Tento trend potvrdily i poslední statistiky kartelu, který na trh dodává zhruba 40 % světové ropy - již nyní těží více, než kolik je od něj poptáváno. Cenu ropy by ovšem představitelé zemí OPEC raději viděli zpátky nad 100dolarovou hranicí.

Nad ni by se měla v delším horizontu bez problémů vrátit. Tvrdí to ve své aktuální analýze Russ Koesterich ze společnosti BlackRock. A vidí pro to hned několik důvodů, mimo jiné:

  • Nekonvenční zdroje nabízejí stále více ropy (například kanadské ropné písky), ale s vyššími náklady.

  • Rusko a Saúdská Arábie volají po vyšších cenách ropy - logicky, jsou na příjmech z ropy silně závislé.

BlackRock ovšem nedoporučuje nakupovat přímo ropu, ale spíše sázet na akcie v energetickém sektoru.

Energetické akciové tipy pro případné QE3
Ben Bernanke zatím vyloučil další kolo kvantitativního uvolňování (QE3), ale investoři s napětím čekají na komentáře, které přijdou po zasedání Fedu příští týden. Vývoj v Evropě totiž nabral na obrátkách, a tak může americká centrální banka překvapit a být akčnější než její evropská kolegyně. QE3 by nepochybně alespoň krátkodobě pomohlo akciím a některým komoditám, proto možná přijde vhod pár akciových tipů, konkrétně z energetického sektoru. Obě vybrané akcie se jeví jako podhodnocené se zajímavým růstovým potenciálem.

Světová nabídka nebude dostatečná

Dambisa Moyo, ekonomka a autorka knihy Winner Take All: China's Race for Resources and What It Means for the World, předpokládá, že světové zásoby ropy nebudou stačit k uspokojení rostoucí poptávky z rozvíjejících se zemí. Očekává proto komoditní krizi. Celý rozhovor s ní na Bloomberg TV si můžete poslechnout ve videu.

Propad cen komodit: Konec "nového normálu" a návrat ke starému?
Povyk okolo komoditních ekonomik od Austrálie po Brazílii přinesl často až exotická zdůvodnění toho, proč měl komoditní boom z uplynulé dekády trvat věčně. Někteří tento fenomén dokonce začali označovat za "nový normál". Ruchir Sharma, šéf investičního managementu Morgan Stanley pro oblast emerging markets, je však k podobným označením skeptický. Ve své nové knize Breakout Nations: In Pursuit of the Next Economic Miracles vysvětluje proč.