Jak investují čeští a slovenští milionáři? Nemovitosti, rodina, podnikání, a až pak akcie, dluhopisy a fondy
|

Jak investují čeští a slovenští milionáři? Nemovitosti, rodina, podnikání, a až pak akcie, dluhopisy a fondy

Čeští a slovenští dolaroví milionáři jsou středního věku (47, respektive 45 let), investují do sebe, své rodiny a podnikání. Úspěch mají spojený s Porsche, BMW a Mercedesem. Obdivují Apple, z tuzemských značek mají rádi Škodu, Pilsner Urquell, Budvar či Kofolu. Svět milionářů je zejména světem mužů, žen je v něm pouze 10 %. Dolaroví milionáři jsou nejčastěji majiteli či jednateli firem (60 % v ČR, 71 % v SR) nebo osoby samostatně výdělečně činné (10 % v ČR, 11 % v SR). Jen 14 % dolarových milionářů v ČR a 10 % na Slovensku je zaměstnaných.

Česká ekonomika Investování Bohatství Slovensko

Jak investují milionáři v ČR a SR?

Nikdo z dotazovaných neriskuje všechny své prostředky. V průměru činí rizikové investice 30 % portfolia (na Slovensku 27 %). Kam by tedy doporučili investovat 1, 5, 10 a 50 milionů korun? V každém případě nezapomínají investovat do sebe a rodiny či podnikání. U vyšších částek pak přichází na řadu další investiční příležitosti v podobě nemovitostí, pozemků a bankovních či finančních produktů.

Dalo by se říci, že od 5 milionů korun již roste chuť investovat, u této částky by zejména Češi přidali ještě nákup dobře vybrané nemovitosti či pozemku. Deset milionů korun je však tím pravým odrazovým můstkem pro diverzifikaci portfolia a rizikovější investice. Kromě pořízení nemovitostí či pozemků a půdy by Češi investovali do akcií (40 %), které nejsou pro Slováky v tomto objemu tolik zajímavé (15 %). Ti by investovali spíše do dluhopisů (31 %).

Při investici 50 milionů vedou jednoznačně nemovitosti či pozemky a půda. Objevují se také bankovní produkty, zlato a drahé kovy či akcie, které by volilo 48 % českých a 36 % slovenských dolarových milionářů.

Jak investují čeští a slovenští dolaroví milionáři?

Za rizikovou část svých investic považují milionáři především akcie, dluhopisy, směnky a obligace či investice do podnikatelského záměru. Překvapivě 9 % českých a 13 % slovenských dolarových milionářů považuje za rizikové neinvestovat.

Která aktiva považují čeští a slovenští dolaroví milionáři za riziková

Naopak za bezpečné považují reality (45 % v Česku a 42 % na Slovensku), termínované vklady a účty, dluhopisy, směnky a obligace či zlato, drahé kovy a drahokamy.

Která aktiva považují čeští a slovenští dolaroví milionáři za bezpečná
Zdroj: J&T Banka