Španělsko zažádalo o pomoc pro banky. V nich číhá obrovská černá díra
|

Španělsko zažádalo o pomoc pro banky. V nich číhá obrovská černá díra

Španělsko oficiálně zažádalo o pomoc pro svůj bankovní sektor. Podle některých analytiků 100miliardový balík zemi uchrání od nákazy evropskou dluhovou krizí. Detaily záchranného plánu by měly být známy na začátku července. Španělské banky ovšem mohou mít mnohem větší problémy, než jaké zjistil nezávislý audit.

Španělsko PIIGS Dluhová krize Evropské banky

Jak ukazuje srovnání s nemovitostními bublinami v USA a v Irsku, španělské ceny nemovitostí mohou ještě výrazně klesnout. To by byl problém pro majitele domů i pro banky, které financovaly jejich nákupy hypotékami a dalšími úvěry.

Realitní bublina ve Španělsku ještě má kam splaskávat

Množství nesplácených úvěrů roste, a stejně tak odliv kapitálu ze Španělska.

Nesplácené úvěry a pohyb kapitálu ve španělských bankách

Španělské banky potřebují podle auditorů až 62 miliard eur, páteční obchodování ale bude ve znamení 15 nižších bankovních ratingů
Audit španělských bank dopadl tak, že by případných 100 miliard pomoci celému sektoru mělo znamenat dostatečnou rezervu. Při nejhorším prověřovaném scénáři by bylo potřeba do bank dolít 51 až 62 miliard eur, základní scénář by vyžadoval "pouze" 16 až 25 miliard. Detailní audit má být podle španělského ministerstva financí zveřejněn v září. Ani jedna ze tří největších španělských bank by neměla trpět nedostatkem kapitálu.

Výnosy španělských 10letých dluhopisů se během dopoledne vrátily nad 6,5 %. Nejistota před summitem EU je velká, státy se jen sotva shodnou na založení bankovní unie (proti je Německo). Růst výnosů během dopoledne navíc akceleruje.

Řekové: Chceme úlevy a na summit nejedeme
PIGS - zkratka, která přesně vystihuje semifinálové složení fotbalového EURA. A několik let také hlavní téma evropské dluhové krize - jen za fotbalové "G" v podobě Německa (Germany) dosaďme Řecko (Greece). Víkend je pryč, nové problémy na stole. A na konci týdne zase jeden summit EU, který straší předem svou jalovostí.