Tyto akcie by neměly chybět v žádném portfoliu
|

Tyto akcie by neměly chybět v žádném portfoliu

Produkty firem Apple, IBM, Microsoft, General Electric nebo Nestlé zná snad každý. Tyto a další významné společnosti by neměly chybět v žádném investičním portfoliu. Akcie světových společností nabízejí burzovně obchodované fondy sledující index MSCI World. Některé fondy přidávají i firmy z rozvíjejících se zemí.

Světové akcie Investování ETF

Základním stavebním prvkem dynamičtěji laděných portfolií jsou akcie nadnárodních společností. Většina drobných investorů se nebude zdržovat sestavováním vlastního portfolia z akcií jednotlivých firem, ale zvolí klasické či burzovně obchodované fondy. Portfolia fondů obsahují i několik stovek akcií.

Svět plus rozvíjející se trhy

Burzovně obchodované fondy mohou kopírovat vývoj indexů MSCI World či MSCI All Country World. První z indexů vypovídá o vývoji akcií firem z 24 vyspělých zemí.

O něco širší zaměření mají ETF postavená na indexu MSCI All Country World. Kromě vyspělých zemí zde najdete například i akcie z Mexika, Malajsie, Indonésie či Thajska. Samotná váha těchto zemí v indexu je ovšem nízká. Z hlediska tržní kapitalizace naleznete v indexu pouze velké a střední společnosti.

Tip: Před každou investicí si odpovězte na tři otázky: Jak velký pokles investice unesete, jaký výnos očekáváte a kdy budete cenné papíry prodávat.

Je z čeho vybírat

Burzovně obchodované fondy kopírující vývoj indexu MSCI World či MSCI All Country World najdete v nabídce všech významných emitentů. Například na německém trhu Xetra najdete tyto fondy pod hlavičkou společností iShares, Lyxor, UBS, Credit Suisse, SPDR či Amundi. Při výběru fondu se zaměřte na výši majetku pod správou, likviditu, celkovou nákladovost a způsob replikace indexu.

Při výběru fondu je potřeba zvážit všechna rizika
Každá investice přináší jistá rizika. Již při výběru burzovně obchodovaného fondu zvažte, jak velký pokles hodnoty investice unesete. V horizontu několika týdnů se může hodnota akciového ETF propadnout i o desítky procent. S investicemi do burzovně obchodovaných fondů však souvisejí i další rizika.

ETF iShares MSCI World

Pro bližší seznámení vybíráme jeden z vyhledávaných fondů od společnosti iShares. ETF iShares MSCI World bylo uvedeno na trh v říjnu 2005. V portfoliu fondu naleznete více než 1 260 akcí různých společností. Největší váhu v portfoliu mají akcie společností Apple, Exxon Mobil, Microsoft, IBM, AT&T, General Electric, Nestlé, Chevron, Johnson & Johnson a Procter & Gamble. Tyto společnosti dohromady zaujímají v portfoliu mírně přes 11 %.

Z hlediska regionální alokace je více než polovina společností z USA (54,4 %). Významné zastoupení mají i britské (9,7 %), japonské (8,8 %) a kanadské (5 %) společnosti. Mezi dalšími zeměmi naleznete Francii, Švýcarsko, Austrálii, Německo a Hongkong.

Důležitý je i pohled na sektorovou alokaci portfolia. Nejvyšší váhu mají společnosti působící v oblasti financí (18 %). Dalšími významnými sektory jsou informační technologie, necyklické zboží, průmysl, spotřební zboží, zdravotní péče a energetika. Každý z uvedených sektorů si drží v portfoliu fondu více než 10 %.

iSHARES MSCI WORLD INDEX FUND

Kompletní článek najdete na serveru ETFs.cz

Až skončí krize v Evropě, akcie čeká býčí trh nevídaných rozměrů
Evropa patronem všech býčích trhů? Vzhledem k tomu, že dnes není apríl, zní to možná jako špatný vtip. Obzvláště za situace, kdy se výnosy dluhopisů problémových ekonomik škrábou do závratných výšin a významné centrální banky celého světa nechávají alespoň zatím míček na "politické straně hřiště". Co se ovšem stane ve chvíli, kdy tato vleklá krize skončí (pokud se toho dožijeme)?