Indikátor pro ekonomiku i akcie? Internet!
|

Indikátor pro ekonomiku i akcie? Internet!

Slova zadávaná do internetových vyhledávačů velice přesně popisují stav ekonomiky. Přišla na to již řada analytiků, za zajímavý alternativní zdroj statistických informací považuje internet i australská centrální banka. Ta ve svém čtvrtletním bulletinu například zveřejnila grafy, které zobrazují, jak přesně koreluje frekvence vyhledávání online obchodů s vývojem akcií Amazonu a jak vyhledávání výrazů spojených s nezaměstnaností "sleduje" vývoj australské nezaměstnanosti.

Ekonomické a tržní indikátory Alphabet (Google) Internet
Vyhledávání výrazů "nezaměstnaný" a "nezaměstnanost" a vývoj nezaměstnanosti v Austrálii Akcie Amazonu vs. vyhledávání výrazu "online nakupování"

Co se nejvíc googluje? Výraz BANK RUN!
Vyhledávaní fráze "bank run", tedy výrazu pro útok střadatelů na banky, dosáhl na vyhledávači Google v posledních dnech historických maxim. Dokonce přesáhl hodnoty z doby vrcholící krize po pádu banky Lehman Brothers na podzim 2008. Vyhledávaní dominuje anglická verze "bank run". Regionálně nejvíce dotazů přichází překvapivě ze Singapuru, dále z USA a Nizozemska. Nejméně tento výraz pro panické vybírání vkladů z bank zajímá Němce.

Zdroj: Reserve Bank of Australia