Podceňovaná komodita, které by mohly svědčit stimuly centrálních bank
|

Podceňovaná komodita, které by mohly svědčit stimuly centrálních bank

V sektoru drahých kovů proběhla v uplynulých měsících poměrně výrazná cenová korekce. Platina a paládium, které jsou více průmyslově orientovány, znehodnotily v důsledku obav ze zpomalení globálního ekonomického růstu. Centrální banky a politici však již opět uvažují o nových stimulech. Ty by měly podpořit spotřebu domácností. Poptávka po autech se letos navíc pravděpodobně zvýší na historický rekord, což je pro platinu velmi příznivá zpráva.

Komodity Investiční doporučení Platina

Při výrobě autokatalyzátorů se spotřebovává více než třetina globální nabídky tohoto kovu. Na straně nabídky sledujeme rapidní zhoršení situace v Jihoafrické republice. Hornické odbory už letos zastavily na šest týdnů produkci v největším platinovém dole na světě a pohrozily dalšími rozsáhlými stávkami. Náklady na těžbu platiny i paládia rychle stoupají. Analytici odhadují, že je současná cena jen mírně vyšší než produkční náklady.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena platiny obchodované na New York Mercantile Exchange by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 1 467 USD na 1 700 USD za trojskou unci. Proč konkrétně?

Globální poptávka po platině stabilně roste

Tahounem je zejména rychle expandující Asie.

Dlouhodobý cenový vývoj platiny

Automobilový průmysl se dostal z krize

Letos by se mělo prodat rekordní množství vozidel. Pro domácnosti je příznivý pokles cen pohonných hmot.

Prodeje osobních aut podle regionů

Čína spustila program podpory prodeje malých úsporných aut na venkově

Zájem o motorová vozidla je v Číně, která je největším automobilovým trhem na světě, vysoký díky rychlému růstu disponibilního přijmu domácností.

Roční disponibilní příjem městského obyvatelstva v Číně

Odboráři jsou letos v JAR velmi aktivní

Se mzdovými a pracovními podmínkami stále nejsou spokojeni. V nejbližších měsících proto hrozí další stávky a výpadky produkce platiny.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Jižní Africe

Centrální banky postupně uvolňují měnovou politiku

Aktivní jsou zejména evropská a čínská centrální banka. Další přísun levných peněz do ekonomiky se však očekává i ze strany Fedu.

Technická analýza

Platina prorazila významnou rezistenci na úrovni 1 475 USD za trojskou unci. Taktéž se zformovala technická formace "obrácená hlava a ramena", která typicky ukončuje sestupný trend. Komodita stále zůstává v dlouhodobém (modrá křivka) i střednědobém sestupném trendu (červená křivka). Vzhůru se zatím stočil jen krátkodobý trend (zelená křivka).

Platina - technická analýza

Možná rizika

  1. Největším "strašákem" je v současnosti evropská dluhová krize. Pokud se prohloubí, dá se očekávat recese v celé Evropě a pokles hospodářského růstu ve světě. Poptávka po průmyslově orientovaných kovech by v takovém případě poklesla.

  2. Odbory a těžební společnosti mohou kdykoli dosáhnout řešení přijatelné pro obě strany. Hrozba dalšího výpadku na straně nabídky by tak byla zažehnána a globální trh s platinou by zůstal v malém přebytku.

Specifikace kontraktu

  • Futures na platinu (Platinum), (ICE, New York)

  • Měsíc dodání červenec 2012 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

  • Objem kontraktu 50 trojských uncí

  • Kurz v USD za unci

  • Hodnota bodu: 1 bod = 50 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 50 USD)

  • Margin 4 375 USD/kontrakt

Zdroj: Colosseum