Půjčky od ECB: Peníze došly italským bankám, ne těm španělským
|

Půjčky od ECB: Peníze došly italským bankám, ne těm španělským

Španělský ministr financí Cristobal Montoro se v úterý nechal slyšet, že by Evropa měla poskytnout peníze na stabilizaci španělských bank, které na tom nejsou nejhůř v rámci sektoru. Šéf Banco Santander pak tvrdí, že by sektoru stačilo 40 miliard eur, a to včetně vyřešení problému Bankie. Společnost Bridgewater Asscociates ovšem v týdnu upozornila na zajímavou věc - peníze z LTRO (půjček od ECB) ještě španělským bankám zbývají, těm italským nikoli.

Eurozóna ECB Španělsko PIIGS Itálie Dluhová krize Evropské banky EFSF LTRO

To může strhnout více pozornosti právě na Itálii. Ta se v posledních měsících "držela" lépe než Španělsko - výnosy jejích dluhopisů jsou nižší a technokratická vláda Maria Montiho se snaží kormidlovat evropskou dluhovou krizí, jak jen to jde. Pokud se ovšem kohouty ECB znovu neotevřou, vládní politika italské banky nezachrání. A pokud by o záchranu svých bank, respektive veřejných financí, zažádaly Itálie i Španělsko ve stejnou dobu, současné záchranné mechanismy a fondy v Evropě nebudou stačit.

LTRO: Kolik si půjčily italské a španělské banky?

Společná záchrana evropských bank? Ani náhodou!
Pořádně se držte, jedeme znovu z kopce. Španělské akcie se propadají, výnosy dluhopisů rostou a euro je nejníž za dva roky. Naopak výnosy dvouletých německých bondů jsou na rekordním minimu.

Zdroj: Bridgewater Associates