Půjčky od ECB: Peníze došly italským bankám, ne těm španělským
|

Půjčky od ECB: Peníze došly italským bankám, ne těm španělským

Španělský ministr financí Cristobal Montoro se v úterý nechal slyšet, že by Evropa měla poskytnout peníze na stabilizaci španělských bank, které na tom nejsou nejhůř v rámci sektoru. Šéf Banco Santander pak tvrdí, že by sektoru stačilo 40 miliard eur, a to včetně vyřešení problému Bankie. Společnost Bridgewater Asscociates ovšem v týdnu upozornila na zajímavou věc - peníze z LTRO (půjček od ECB) ještě španělským bankám zbývají, těm italským nikoli.

Eurozóna ECB Španělsko PIIGS Itálie Dluhová krize Evropské banky EFSF LTRO a TLTRO

To může strhnout více pozornosti právě na Itálii. Ta se v posledních měsících "držela" lépe než Španělsko - výnosy jejích dluhopisů jsou nižší a technokratická vláda Maria Montiho se snaží kormidlovat evropskou dluhovou krizí, jak jen to jde. Pokud se ovšem kohouty ECB znovu neotevřou, vládní politika italské banky nezachrání. A pokud by o záchranu svých bank, respektive veřejných financí, zažádaly Itálie i Španělsko ve stejnou dobu, současné záchranné mechanismy a fondy v Evropě nebudou stačit.

LTRO: Kolik si půjčily italské a španělské banky?

Společná záchrana evropských bank? Ani náhodou!
Pořádně se držte, jedeme znovu z kopce. Španělské akcie se propadají, výnosy dluhopisů rostou a euro je nejníž za dva roky. Naopak výnosy dvouletých německých bondů jsou na rekordním minimu.

Zdroj: Bridgewater Associates