Gary Shilling: Americké akcie čeká hluboký propad, letos se S&P 500 podívá k 800 bodů
|

Gary Shilling: Americké akcie čeká hluboký propad, letos se S&P 500 podívá k 800 bodů

Známý investor Gary Shilling byl během týdne hostem Bloomberg TV a kromě jiného nabídl velice negativní výhled pro americké akcie. Ty sice ve čtvrtek posílily o více než 2 %, vzhledem k Shillingovu výhledu to ovšem nemusí nic znamenat. Index S&P 500 totiž podle něj spadne až k úrovni 800 bodů, kde byl naposledy před více než třemi lety.

Americký realitní trh Světové akcie
Americké akcie

Svou predikci zakládá na předpokladu, že se propadnou zisky amerických firem (80 USD u společností zahrnutých v indexu S&P 500). To posune dolů i ocenění trhu (P/E okolo 10).

Kromě krize v eurozóně a zpomalení čínské ekonomiky vidí nebezpečí pro tu americkou stále především na trhu s nemovitostmi. Americký trh podle Shillinga absorbuje přebytek domů po nemovitostní krizi až za čtyři roky. "Lidé alespoň poprvé od 30. let pochopili, že ceny domů mohou klesnout," vysvětluje.

Dividendy vyšší než výnosy dluhopisů aneb argument ve sporu "akcie vs. dluhopisy"
Výsledková sezóna za první kvartál v USA je minulostí. Graf vývoje tržeb a zisků v rámci sektorů indexu S&P 500 řekne více než dlouhá analýza. Z reportu České spořitelny jsme navíc vybrali ještě jeden zajímavý graf, který ukazuje, že americké akcie aktuálně svým dividendovým výnosem hravě překonávají výnosy amerických státních dluhopisů, které klesají kvůli zájmu investorů o bezpečná americká aktiva v době vrcholící dluhové krize v Evropě.

Co čeká české, německé a americké akcie? Poklesy nekončí
České, americké a německé akcie pohledem technické analýzy. Vstoupit na trh, nebo raději počkat? Kdy kupovat, a kdy naopak prodávat? To vše v přehledných grafech a tabulkách.

Zdroj: Bloomberg