Pomoc pro španělské banky: Již v sobotu, tvrdí zdroj
|

Pomoc pro španělské banky: Již v sobotu, tvrdí zdroj

Španělsko prý požádá Evropskou unii o pomoc pro své banky. Tvrdí to agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje. Španělská vláda zprávu nepotvrdila. O víkendu ale může být hodně živo - o půjčku by podle Reuters měli Španělé zažádat již tuto sobotu.

Eurozóna Španělsko PIIGS Rating Dluhová krize Evropské banky

Oznámení by měla zkraje víkendu předcházet telekonference ministrů financí zemí eurozóny. Zdroje Reuters nemluví o konkrétní výši pomoci, Španělé i řada analytiků ovšem v posledních týdnech mluvili o částkách mezi 30 a 100 miliardami eur.

Podle Reuters je dohodu nutné uzavřít ještě před řeckými parlamentními volbami 17. června. Případný odchod Řecka z eurozóny by vyvolal turbulence, na které se "větší evropský problém", tedy Španělsko, musí připravit.

Malá řecká násobilka: Týden do evropského armagedonu
Blížící se řecké volby mohou odstartovat krizi postlehmanovských parametrů. Na tom se shoduje řada expertů. Tím podtrhují jedinou jistotu v moři nejistoty, která dominuje na obou stranách barikády, tedy v Řecku i za jeho hranicemi. Investiční web vyzpovídal v londýnské City dva respektované analytiky s odlišným názorem na to, co nás čeká.

Záchrana bank ve Španělsku bude zásadní, pokud Řecko odejde od eura
Do popředí záchranných prací v eurozóně se dostávají banky. Jádro problému není v rozpočtovém uličnictví národních vlád (Řecko), ale ve složitém a nákladném úklidu po realitní bublině (Irsko, Španělsko a částečně Portugalsko). Zaměření na dokapitalizaci problémových bank dává smysl vzhledem k nebezpečí řeckého euro-exitu. Dostatek kapitálu a likvidity v periferních bankách je podmínkou toho, aby euro vydrželo případný odchod Řecka z klubu.

Euro dnes po včerejším oživení znovu oslabuje vůči dolaru. Vedle posledních zpráv o pomoci tamním bankám je cítit i vliv 3stupňového snížení španělského ratingu agenturou Fitch s negativním výhledem. I Fitch přitom ve své zprávě předpokládá nutnost 100 miliard eur pro španělský bankovní sektor.

EURUSD

Omyl: Jako první opustí eurozónu Španělsko, ne Řecko! 6 důvodů
K ustáleným výrazům evropského slangu se po Grexitu (odchodu Řecka z eurozóny) přidává další – Spexit, ke kterému dojde možná ještě dříve než v případě Řecka. Proč? Lze najít nejméně šest pádných důvodů.