Americké akcie kopírují předvolební průměr za posledních 100 let, nového prezidenta předpovídají s 88% pravděpodobností
|

Americké akcie kopírují předvolební průměr za posledních 100 let, nového prezidenta předpovídají s 88% pravděpodobností

Pokud budeme brát historii jako vodítko, americké akcie už mají letošní dno za sebou. Sam Stovall, tržní historik a hlavní investiční stratég S&P Capital IQ, sleduje dlouhodobé trendy a pravidelnosti na akciovém trhu. V letech, kdy Američané volili prezidenty, byl vývoj v průměru velice podobný tomu letošnímu.

Burzovní almanach Světové akcie Barack Obama Historie Politika Volby
Americké akcie

Vývoj v pěti z letošních prvních šesti měsíců byl naprosto ukázkový pro volební roky v USA. "Vývoj indexu S&P 500 v prvním pololetí byl velice podobný průměrnému volebnímu roku od začátku 20. století," napsal Stovall ve svém komentáři k vývoji trhu. Z průměru vybočil pouze únorový silný růst akcií.

A jaký bude vývoj cen akcií, pokud se trh bude držet klasického schématu amerického volebního roku?

  • Dno trhu by mělo být za námi. 78 % ročních minim nastává v prvním pololetí.

  • 85 % tržních maxim nastává naopak v druhém pololetí, 70 % dokonce v posledním kvartálu.

  • Index S&P 500 mívá nejsilnější třetí čtvrtletí (v průměru +5 %, růst v 61 % případů). Tato statistika ovšem zohledňuje pouze vývoj od roku 1945.

  • Červenec a srpen jsou nejsilnějšími měsíci pro akcie (+2 %, respektive +3 %). Zhodnocení za poslední čtyři měsíce roku je také převážně kladné.

  • Růst indexu S&P 500 od 31. července do 31. října předpovídá znovuzvolení stávajícího prezidenta nebo jeho strany, pokles naopak naznačuje změnu, a to s pravděpodobností 88 %.

Americké akcie Obamovi přejí - zatím
Americký prezident Barack Obama jistě neměl radost z posledních statistik z trhu práce. Vyšší nezaměstnanost a málo nových pracovních míst se nepochybně odrazí i na jeho šancích na znovuzvolení. Jedním z indikátorů toho, jak dopadnou americké prezidentské volby, je ovšem i akciový trh.

UBS: Horší výhled pro americké akcie, zisky budou nižší, Evropa řeší krizi pomalu
Index amerických akcií S&P 500 je na dvakrát vyšších úrovních než v březnu 2009, většina růstu ovšem přišla v prvním roce a půl akciového růstu. Uplynulé dva roky jsou naopak spíše ve znamení hledání nového směru. Jeden z většinou optimistických stratégů na Wall Street - Jonathan Golub z UBS - ovšem na začátku týdne snížil svou cílovou cenu pro index S&P 500 na 1 375 bodů z původních 1 475.

Zdroj: S&P Capital IQ