Akcie mohou být brzy extrémně výhodným nákupem, věští Buffett
|

Akcie mohou být brzy extrémně výhodným nákupem, věští Buffett

Warren Buffett je vzorem mnoha dlouhodobých investorů. Nedávná aktualizace jeho oblíbeného oceňovacího modelu (poměr celkové tržní kapitalizace a hrubého národního produktu) naznačuje, že by se akciím mohlo dařit.

Ocenění Světové akcie

Hodnota 89 % je sice stále nad Buffettovým "nákupním" rozmezím (70 až 80 %), ovšem výrazně níže, než byla maxima v uplynulých 15 letech.

"Pro mě je řeč tohoto grafu naprosto srozumitelná," říká Buffett. "Jakmile klesne mezi 70 a 80 %, měly by se nákupy akcií dlouhodobě bohatě vyplatit. Jakmile se poměr vyšplhá k 200 %, jako v roce 1999, hrajete si s ohněm."

Akcie tedy v současnosti nejsou vyloženě levné, ale ani nijak výrazně předražené. A pokud trend posledních let ještě nějaký čas vydrží, Buffett zavelí k dalšímu akciovému útoku.

Poměr tržní kapitalizace amerického akciového trhu a hrubého národního produktu

Akcie mají nakročeno k hlubokým propadům, řešením může být zlato
Akciové trhy jsou v posledních týdnech jako na houpačce, většinu května a června sice vydržely v relativně úzkém koridoru, krátkodobě ovšem investice do nich investory spíše strašily. Snad až do summitu EU v minulém týdnu. Negativní výhled ovšem dává například technický analytik Tom Fitzpatrick ze Citibank. Svůj pesimismus opírá o pokles spotřebitelské důvěry ve Spojených státech.

UBS: Horší výhled pro americké akcie, zisky budou nižší, Evropa řeší krizi pomalu
Index amerických akcií S&P 500 je na dvakrát vyšších úrovních než v březnu 2009, většina růstu ovšem přišla v prvním roce a půl akciového růstu. Uplynulé dva roky jsou naopak spíše ve znamení hledání nového směru. Jeden z většinou optimistických stratégů na Wall Street - Jonathan Golub z UBS - ovšem na začátku týdne snížil svou cílovou cenu pro index S&P 500 na 1 375 bodů z původních 1 475.

Zdroj: Pragmatic Capitalism