Burzovně obchodované fondy (ETF) s aktivní správou konkurují klasickým podílovým fondům
|

Burzovně obchodované fondy (ETF) s aktivní správou konkurují klasickým podílovým fondům

Burzovně obchodované fondy již nemusejí pouze kopírovat sledovaný index. Na trhu se objevují nové aktivně řízené fondy, které mohou překonat výkonnost trhu. Portfoliomanažeři těchto ETF se snaží vybírat tituly, u nichž se očekává růst tržní ceny. Celková nákladovost ETF s aktivní správou je oproti klasickým podílovým fondům nižší.

Světové akcie Investování ETF Podílové fondy
Investování - ilustrační obrázek

Jedním z rozdílů mezi podílovými a burzovně obchodovanými fondy je způsob správy portfolia. V prvním případě se o portfolio fondu stará manažer, který může být při výběru vhodných cenných papírů velmi aktivní. Na základě nejrůznějších analýz vybírá tituly, u nichž očekává zajímavé zhodnocení. Cílem působení manažera je přinést podílníkům vyšší zhodnocení než nabízí určitý trh (index).

U naprosté většiny burzovně obchodovaných fondů není cílem překonat trh, ale co nejvěrněji jeho výkonnost kopírovat. K dosažení tohoto cíle není zapotřebí aktivně vyhledávat atraktivní tituly, ale postačí udržovat v portfoliu ETF přesně ty tituly, které reprezentují sledovaný index. Oproti klasickým podílovým fondům jsou váhy jednotlivých titulů v portfoliu ETF a indexu shodné. Vynechány mohou být cenné papíry, jejichž váha je zanedbatelná a nákup by byl obtížný či nákladný.

Čtyři nové ETF s aktivní správou

V současné době najdete ve světě pouze několik burzovně obchodovaných fondů, které se odklánějí od obvyklého kopírování určitého indexu. Portfolio je u těchto ETF spravováno aktivně přítomným manažerem.

V Evropě se například jedná o fondy Pimco Euro Short Maturity Source ETF a Pimco European Advantage Government Bond Index Source ETF. Oba ETF investují do státních dluhopisů. Na akcie evropských firem je zaměřen fond Source Man GLG Europe Plus Source ETF.

Je libo krátkodobou spekulaci? Zkuste ETF!
Jednou z výhod ETF je rychlost obchodování. Podíly můžete nakupovat a prodávat stejně rychle jako akcie. Oproti klasickým podílovým fondům je možné vydělávat nejen na rostoucích, ale i klesajících trzích. V nabídce jsou i fondy využívající finanční páku. Nezapomínejte na rizika, rychlé zisky mohou vystřídat ztráty.

Podle švýcarského internetového deníku Cach.ch se nabídka aktivně spravovaných akciových ETF nabízených v Evropě rozroste o další čtveřici produktů, a to JB Smart Equity ETF World, JB Smart Equity ETF Emerging Markets, JB Smart Equity ETF Europe a JB Smart Equity ETF Asia. Správu fondů mají na starosti manažeři společnosti Swiss & Global Asset Management.

Manažeři ETF vyhledávají atraktivní akcie

Cílem ETF je přinášet vyšší zhodnocení, než nabízí srovnávací index (jako benchmark slouží u všech fondů indexy rodiny MSCI). Oproti pasivně řízeným burzovně obchodovaným fondům jsou jednotlivým akciím přiřazovány váhy nikoli podle jejich tržní kapitalizace, ale na základě výsledků vlastních analýz. Manažer fondu vyhledává podhodnocené akcie, u nichž očekává růst.

Pokračování článku najdete na serveru ETFs.cz

Zajištění na důchod pomocí ETF? Proč ne
Každý finanční produkt má výhody i nevýhody. Kdo se nespoléhá pouze na státní penzi, využívá již dnes penzijní či podílové fondy. V souvislosti s důchodovou reformou lze v brzké době očekávat i nabídku nových fondů. Alternativou ke klasickým podílovým fondům jsou i burzovně obchodované fondy.