Pomalu s tím výsledkovým optimismem: Růst zisků amerických firem o 3 % táhne pár firem
|

Pomalu s tím výsledkovým optimismem: Růst zisků amerických firem o 3 % táhne pár firem

Výsledky za druhé čtvrtletí budou ve Spojených státech investory zklamou. Předpokládá to výsledkový analytik společnosti FactSet John Butters. Podle něj vzrostou zisky společností z indexu S&P 500 o 3 %, což je nejméně za uplynulé 3 roky. Navíc většinu tohoto růstu bude mít na svědomí jediná společnost - Bank of America.

Americká ekonomika Světové akcie Tržby Zisky Výsledková sezóna

"Pokud by se Bank of America vyjmula z hodnocení druhého kvartálu, růst o 3 % na straně zisků by se proměnil na 2% pokles," tvrdí Butters.

Bank of America

V technologickém sektoru je situace podobná. "Pokud bychom z 3% růstu zisků v technologickém sektoru vyjmuli Apple, promění se vývoj ziskovosti firem podobně radikálně - na 2,5% pokles," pokračuje Butters.

Apple

Očekává se růst tržeb

Analytik společnosti FactSet ovšem má i jednu dobrou zprávu. V 7 z 10 hlavních sektorů americké ekonomiky by měly ve druhém kvartálu růst rychleji tržby než zisk. Většinou k podobnému jevu dochází, když jsou vysoké ceny komodit, Butters ovšem tentokrát předpokládá jiné důvody - výdaje na marketing a na mzdy.

"Příkladem je společnost Nike. Její tržby vzrostly o 14 %, zatímco zisk klesl o 6 %. Společnostem zkrátka rostou náklady," uzavírá Butters.

Výsledková sezóna: Firmy zůstávají vlivem globální nejistoty ve svých odhadech konzervativní
Příští týden výsledkovou sezónu tradičně odstartuje hliníkárenský gigant Alcoa. Investoři a analytici již netrpělivě očekávají, jaké výsledky jim nachystají nejvýznamnější americké společnosti. Globální makroekonomické podmínky zůstávají nadále nejisté a oživení americké ekonomiky je křehké.

Bojíte se volatility? Tak se během výsledkové sezóny vyhněte těmto akciím!
Které akcie jsou v dnech, kdy firmy zveřejňují výsledky, nejvíce volatilní? A které naopak na výsledky firem reagují "klidně"? To vše a výhled na první měsíc výsledkové sezóny připravili analytici Bespoke Investment Group do tří přehledných tabulek.

Zdroj: CNBC