Nebýt zasedání Fedu, investice do akcií prakticky nemá smysl
|

Nebýt zasedání Fedu, investice do akcií prakticky nemá smysl

Americké akcie mají tendenci výrazně růst vždy před důležitými oznámeními americké centrální banky. Ve svém článku to píší ekonomové newyorského Fedu David Lucca a Emanuel Moench. Po zasedáních Fedu a důležitých tiskovkách je průměrná tržní reakce daleko menší. Podle jejich analýzy se 80 % zhodnocení amerických akcií odehrává vždy 24 hodin před oznámením výsledků zasedání FOMC, které se přitom koná pouze osmkrát za rok.

Fed Světové akcie

První graf ukazuje průměrný vývoj akcií ve třech dnech okolo zasedání Fedu ve srovnání s průměrem jakýchkoli jiných tří dnů obchodování.

Důležitá oznámení Fedu - den před, den D a den po

Druhý graf srovnává reálný vývoj indexu S&P 500 s modelem, který by nezohledňoval zmíněné růsty před zasedáními Fedu. Index by se v současnosti pohyboval okolo hladiny 600 bodů.

Vývoj amerických akcií by byl bez očekávání před zasedáními Fedu daleko horší

50 let a jediný dolar: Co s hodnotou investice udělá pět nejlepších a nejhorších dnů v roce?
Investujete dlouhodobě? Pak by vás mohlo zajímat, jak se zhodnocují peníze v horizontu let, možná i desítek let. Laszlo Birinyi na svém webu Ticker Sense zveřejnil graf, který ukazuje zhodnocení 1 dolaru investovaného v roce 1962 při strategii "kup a drž" (18,66 USD). Vypočítal také to, jak by byl výsledek ovlivněn, kdyby se investorovi podařilo vyhnout se vždy pěti nejhorším dnům obchodního roku (přes 15 tisíc USD). Kdo by ovšem minul naopak vždy pět nejlepších dnů, také by se neradoval - jeho dolar by se smrskl na 3 centy.

Zdroj: Fed