Burzovní kalendář 16. 7. - 20. 7. 2012
|

Burzovní kalendář 16. 7. - 20. 7. 2012

Naplno se rozjíždějící výsledková sezóna bude hrát v novém týdnu na Wall Street první housle. Více než samotná čísla firem však budou investory zajímat hospodářské výhledy do konce roku. Předskokanem české výsledkové sezóny se na pražské burze ve čtvrtek stane Unipetrol, čeká se i na prodejní čísla od NWR.

Wall Street

16-20/7 Výsledková sezóna (Coca-Cola, Citigroup, Google, Microsoft, Goldman Sachs, Intel)

16/7 Maloobchodní tržby

17/7 Index spotřebitelských cen

17/7 Průmyslová výroba

17-18/7 Vystoupení Bena Bernankeho v Kongresu

18/7 Béžová kniha

19/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

19/7 Index aktivity filadelfského Fedu

Pátek třináctého se pro americké akcie ukázal být šťastným dnem, který zastavil šestidenní sérii poklesů. Americké akcie se tak za celý týden dokázaly dostat do mírného plusu (S&P 500 +0,16 %).

Na newyorských burzovních parketech v minulém týdnu odstartovala výsledková sezóna za 2. čtvrtletí. V rámci indexu S&P 500 zveřejnilo svá čísla 30 firem, z nichž 70 % překonalo očekávání trhu.

Pesimismus, pesimismus, ať můžeme být mile překvapeni!
Zhoršující se makrodata ve Spojených státech (i když třeba nemovitosti v posledním týdnů investory spíše příjemně překvapují) naplňují analytiky pesimismem před nadcházející výsledkovou sezónou za 2. kvartál. Možná až příliš. Je totiž pravidlem, že jsou analytici spíše opatrní, aby pak firmy smetly jejich odhady silným růstem zisků. Výsledková sezóna tak mnohdy bývá ideálním obdobím pro nákup akcií, alespoň v některých (růstových) sektorech.

"V novém týdnu budou investoři sledovat především to, jak se globálně exponované firmy dokáží do konce roku vyrovnat s nejistotou v Evropě a koncem daňových úlev v USA," říká Mark Luschini, investiční ředitel Janney Montgomery Scott. (Zdroj: Reuters)

Samotné výsledky proto nemusejí být tak důležité jako odhady managementu firem pro další čtvrtletí. Na výsledkové listině najdeme řadu firem napříč hlavními sektory americké ekonomiky.

Americká výsledková sezóna: Představí se dvě velké banky, Intel a Coca-Cola
Začátek týdne bude na firemní výsledky bohatý. V pondělí investoři upřou svou pozornost na Citigroup, v úterý například na Goldman Sachs, Johnson & Johnson, Intel, Yahoo! a Coca-Colu. Přinášíme odhady výsledků v přehledných grafech.

Nejen hospodářskými výsledky však budou živi investoři na Wall Street. Také důležité makroekonomické zprávy jako pondělní maloobchodní tržby nebo pravidelná zpráva Fedu o stavu americké ekonomiky (béžová kniha), navíc "podpořená" vystoupeními jejího šéfa před americkým Kongresem, se mou odrazit ve vývoji hlavních indexů.

QE3: Fed váhá a váhat bude, může však překvapit ještě před volbami
Na globální finanční trhy se začíná vkrádat okurková sezóna. Stále se sice něco děje, avšak s příchodem léta a prázdnin objemy obchodů i volatilita klesají. Přesto období relativního klidu nelze přeceňovat, stačí si vzpomenout na léto loňské a výprodej, který globálně způsobila aféra okolo navýšení limitu amerického vládního dluhu, jež nakonec vedla ke snížení ratingu USA.

Bude se opakovat loňský letní propad akcií?
Bude se na akciových trzích opakovat loňský vývoj? Každý si na otázku může odpovědět sám. 7. července tomu byl přesně rok, kdy došlo k vyvrcholení letního akciového cenového růstu. Cena po prvním letním vrcholu sedm dní klesala, krátkodobého dna dosáhla 18. července 2011, další 4 dny rostla, aby definitivně spadla z vrcholu 22. července 2011. Trhy pak klesaly až do října 2011.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci v pátek zaútočili a založili na delší růst
Uplynulý týden navázal na předchozí poklesy a index S&P 500 sestupoval šest dní po sobě. Korekce začala krátce po prolomení silné rezistence 1 360 z přelomu června a července. Růstová hybná síla zmizela, trh byl překoupený a očekával se pokles. Od 3. do 12. 7. trh ztratil přibližně 50 bodů. Nakonec díky páteční rally týden skončil v plusu 0,2 %.

Evropa

16/7 Eurozóna - index spotřebitelských cen

17/7 Německo - index ekonomické důvěry ZEW

20/7 Německo - index cen výrobců

Západoevropské akcie v zásadě celý týden nevybočily z úzkého obchodního pásma (DJ EuroStoxx 50 +1,05 %). Větší pohyby se dají očekávat se začátkem evropské výsledkové sezóny, která má však oproti té americké přibližně tři týdny zpoždění.

"Chceme více zainvestovat, především do evropských těžařských společností, protože si myslíme, že je v následujících týdnech podpoří zprávy o nových opatřeních na podporu ekonomického růstu," říká Richard Robinson, portfoliomanažer z investiční společnosti Ashburton. (Zdroj: Reuters)

V mezičase může se západoevropskými akciovými indexy hýbat výsledková nálada z Wall Street, vývoj eura a větší pohyby na výnosech dluhopisů zemí skupiny PIIGS.

Euro završuje špatný týden, chuť riskovat je v Evropě minimální
Euro se během pátečního odpoledne podívalo na nová dvouletá minima. Akcie sice rostou, ale na dluhopisovém trhu působí silně negativně snížený rating Itálie. Daří se tedy "bezpečným" dluhopisům, například ty belgické svým rekordně nízkým 10letým výnosem 2,641 % kontrastují s růstem výnosů z dluhopisů Itálie a Španělska.

50 na 50: Podle Krugmana evropskou krizi ukončí až něco "nepřijatelného" a "nemožného"
Paul Krugman - jedněmi zatracován, druhými obdivován. Laureát Nobelovy ceny vidí z krize v eurozóně jen dvě východiska. A obě jsou v tuto chvíli označována za nepřijatelná a nemožná.

Proč nás překvapuje neúspěch velkých projektů, jako je třeba eurozóna?
Představte si, že máte velký arch papíru. Přeložte ho napůl. A znovu jej přeložte napůl. A znovu. Představte si, že se vám to podaří udělat padesátkrát. Kdo to někdy zkusil, ví, že to zkrátka nejde, ale zkuste si představit, že ano. Jak vysoký by byl výsledný stoh papírů?

Pražská burza

19/7 Unipetrol - provozní výsledky za 2. čtvrtletí 2012

19/7 Philip Morris International - hospodářské výsledky (komentář k vývoji v ČR - pozn. red.)

České akcie v uplynulém týdnu stejně jako většina mladých trhů ztrácely (PX -1,32 %). Pokles nezastavil ani silný ČEZ, který se díky silnému nákupnímu zájmu zahraničních investorů stal nejrůstovější akcií týdne (+5,95 %).

Poraženým týdne se staly akcie developerské společnosti ORCO (-9,16 %), která tak navýšila své ztráty od začátku roku na skoro 30 %. Pro řadu burzovních analytiků je tato akcie již "fakticky mrtvá", je jen otázkou času, kdy bude stažena z parketu pražské burzy.

Kdo však na kurzovém lístku zůstává, je Unipetrol, který neoficiálně odstartuje českou výsledkovou sezónu ve čtvrtek, kdy zveřejní svůj provozní zisk. Nepřímo se investoři také mohou dozvědět něco o hospodaření tabákové Philip Morris ČR, jejíž mateřská společnost bude zveřejňovat svá čísla na NYSE. Předběžné údaje se také čekají od uhelné NWR.

ČS: Červencová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro červencové obchodování?

Akciové tipy z regionu CEE z dílny Erste: Fortuna mezi TOP PICKS, výsledky za 2Q2012 budou skvělé
Analytici Erste Group Research zveřejnili svůj akciový výhled pro region střední a východní Evropy na 3. kvartál 2012. V Rakousku preferují Immofinanz, KTC a Lenzing, v Polsku PZU a v České republice (na poněkud spekulativnější bázi) Fortunu. "Na základě krátkodobě vzniklého lokálního prodejního tlaku jsme ze seznamu vyškrtli společnost Krka a nahradili ji českým titulem Fortuna, jelikož u této firmy očekáváme ve druhém čtvrtletí 2012 vynikající výsledky," uvedl analytik Henning Esskuchen z Erste Group.