Horké téma: Potravinová krize
|

Horké téma: Potravinová krize

Poté, kdy cena kukuřice na burze vzrostla od června o více než 40 % (podobně rovněž pšenice a další), se začíná nejen investiční komunita ptát, zda stojíme na pokraji potravinové krize. Příčinou jsou obrovská sucha na středozápadě a západě USA ničící úrodu. V podstatě se na začátku července nedalo v Chicagu jít venku ani volným tempem déle než třeba 20 minut, aniž by člověk nebyl vyčerpaný a dehydratovaný. Podle předpovědí meteorologických společností bude červenec zřejmě nejteplejší za 117 let.

Komodity Inflace Kukuřice Pšenice Potraviny

Minulý týden americké ministerstvo zemědělství ve svém pravidelném reportu snížilo předpověď domácí produkce o 12 % a odhad konečných zásob za sezónu 2012/2013 o 37 %! USA jsou nejvýraznějším "hráčem" na poli globálního zásobování potravinami a jakožto největší světový exportér kukuřice, sóji a pšenice se podílí na třetině zrnin obchodovaných na světových trzích.

Z kukuřice se dále vyrábí rovněž biopalivo ethanol, jehož cena na burze pak od června vzrostla o čtvrtinu.

Opakuje se historie?

Cena zemědělských komodit roste třetí léto z posledních pěti a investoři a politici mají na paměti situaci z let 2007 a 2008, kdy sucha v Argentině a Austrálii přispěla k nárůstům cen obilovin, což dalo vzniknout sociálním a politickým nepokojům ve více než 30 zemích světa.

Situace se však stále ještě nestala vážnou, protože se nárůsty cen obilovin zatím nestačily promítnout plně do inflačních statistik převážně méně vyspělých zemí, kde ceny potravin tvoří podstatnou část indexu spotřebitelských cen. Avšak i tak OSN i OECD ve svých výročních zprávách předpovídají ceny potravin na vyšší úrovni v následujících 10 letech. Významným faktorem je to, že stav zásob není na takové úrovni jako v minulých letech, kdy docházelo k prudkým nárůstům cen z důvodů náhlých externích šoků. Bude zajímavé sledovat, jak se trh bude vyvíjet, boudou-li přicházet další nepříznivé odhady produkce.

V analytických kruzích se začínají objevovat i odhady ceny kukuřice kolem 9 USD za bušl (1 bušl = zhruba 25,4 kg). To by při současné ceně představovalo nárůst o zhruba 1,5 USD a pohyb o zhruba 8 000 dolarů u jednoho kontraktu na burze v Chicagu.

Vývoj cen komodit

Býci patří na pole aneb trend, na kterém můžete vydělávat desítky let
Tvrdí to Rogers, připouštějí to mnozí další – býčí závod o zemědělskou půdu začal. Lidí je přes sedm miliard a je potřeba je nakrmit. A dokud nevymyslíme fungující a levné amarouny (vzpomeňte na Návštěvníky, molekulární kuchyně se o podobné divy snaží), případně se nenaučíme živit se vesmírnou energií, budeme muset vzít zavděk "chlebem a masem". Zemědělské půdy přitom ubývá. Méně půdy a více hladových krků znamená jediné – ceny potravin i půdy dlouhodobě porostou.