Skandál s LIBOR? Ubohost!
|

Skandál s LIBOR? Ubohost!

Image bankovních institucí je na nule. Především segment investičního bankovnictví se u široké veřejnosti dlouhodobě těší mizerné pověsti. Současná krize tento vývoj ještě více vyostřuje a zlepšení je v nedohlednu.

LIBOR Evropské banky
3měsíční britská mezibankovní sazba LIBOR

V posledních týdnech jméno velkých bank poškozuje skandál s mezibankovní sazbou LIBOR. Významná britská banka Barclays společně s dalšími institucemi prováděla mani­pulace se sazbou, jednou z těch klíčových, za kterou si banky mezi sebou krátkodobě půjčují peníze.

Za tuto manipulaci byla Barclays udělena rekordní pokuta 290 milionů liber. Kromě Barclays jsou pod palbou kritiky a v hledáčku vyšetřovatelů také dalši banky, například Deutsche Bank, HSBC či UBS. Vyšetřování probíhá dokon­ce i v samotné Bank of England.

Obchodníci a top manažeři z 20 institucí měli v letech 2005 až 2009 ovlivňovat referenční sazbu LIBOR, snižovat tak své náklady na financování a zvyšovat své zisky z ob­chodování. Kvůli LIBOR skandálu odstoupil nejprve předseda správní rady Barclays Marcus Agius, rychle následován generálním ředitelem Bobem Diamondem, který si sebejistým a arogantním vystupo­váním vysloužil od Times přezdívku "nejvíce nenáviděný bankéř City".

Zklamání pro Camerona

Politici ve Spojeném království v posledních letech vsadili na finanční sektor. Neustále "vylepšovali" pravidla, aby je na míru ušili potřebám lidí, jako byl Diamond. Následkem byla hluboká recese po vypuknutí finanční krize, neboť v Británii chyběl – a stále chybí – klasický výrobní průmysl.

Premiér Cameron nyní oznámil tvrdá opatření proti bankám a jejich zaměstnancům. To je nepochybně správné. Ještě správnější by ovšem bylo posílit ekonomiku mimo bankovní sektor. V opačném případě nebude současná recese jen krátko­dobou korekcí v rámci dlouhodobé­ho růstového trendu.

Británie musí hledat chyby na své straně kanálu, ekonomiku neničí krize v Evropě
Britové se v létě mohou těšit na olympiádu, ale tím to asi končí. Britská ekonomika neroste, ačkoli centrální banka pumpuje peníze do systému, seč jí síly stačí. Průmyslová produkce klesá stejně jako ceny domů (kromě centra Londýna). Politici a bankéři z ostrovů – od Davida Camerona přes Bank of England po každého ekonoma ze City - viní za britskou nekončící recesi Evropskou unii. Problém je ovšem (i) na jejich straně.