Citi FX výhled: Ve střednědobém horizontu silný dolar a slabší rizikové měny
|

Citi FX výhled: Ve střednědobém horizontu silný dolar a slabší rizikové měny

Jakým směrem se budou vyvíjet hlavní světové měny v krátkodobém horizontu a kde mohou být na konci roku? Jak si povede vůči dolaru a euru česká koruna a co čeká měny rozvíjejících se ekonomik? Výhled na měnový trh Forex s přehledným komentářem z dílny analytiků Citibank.

Citigroup

Americký dolar

  • Síla amerického dolaru tváří tvář vyššímu apetitu po riziku a navzdory likvidaci pozic naznačuje sílu základních fundamentů. Proto lze očekávat další posílení dolaru ve střednědobém horizontu, jelikož za současnou silou USD nestojí pouze lepší riziková averze. Investoři navíc čekají lepší výkon americké ekonomiky (ačkoli pod svým trendem) ve srovnání s ostatními regiony. Dolar by tedy ve střednědobém horizontu mohl ještě posilovat, pokud tedy nedojde k pohromě americké hospodářské politiky.

Euro

  • Euro by mělo být ve střednědobém horizontu obecně slabší s ohledem na "Grexit", volatilní a širší rozpětí výnosů dluhopisů mezi jádrem a periferií eurozóny, slabší růst eurozóny, další snížení úrokové sazby ECB a dodatečné poskytnutí likvidity bankovnímu sektoru skrze LTRO. Rovněž je pravděpodobné, že dochází k menší diverzifikaci čínských devizových rezerv směrem k EUR, jelikož zpomaluje samotný růst čínských devizových rezerv kvůli menšímu přebytku běžného účtu (asi 1,5 % HDP v roce 2012).

  • Krátkodobě nejspíš uvidíme stabilizaci po nedávném poklesu kurzu EURUSD, který tak lze očekávat na 1,22 během 0 až 3 měsíců. V ročním horizontu (6 až 12 měsíců) může dojít k posílení USD vůči EUR na 1,15 a následnému návratu k 1,30 ve dvouletém horizontu.

FX výhled Citi

Střední a východní Evropa a rozvíjející se trhy

  • Polský złotý (PLN) vidí Citi během 3 měsíců beze změny na 4,21 vůči EUR, ale v ročním horizontu čeká jeho oslabení na 4,4 kvůli dvojímu deficitu – fiskálnímu a běžnému. Ovšem autority budou asi méně citlivé na slabší PLN, jelikož cizoměnový vládní dluh se bude pro potřeby kalkulace dluhové brzdy přepočítávat průměrem a ne hodnotou z konce roku.

  • Maďarský forint (HUF) lze očekávat nyní slabší na 295 vůči EUR během 3 měsíců a následně mírně silnější okolo 285 v ročním horizontu, jelikož Citi nečeká brzké uzavření dohody s MMF.

Attila Gyurcsik (Concorde Securities): Maďarsko je zlobivé dítě, které může potěšit
Maďarská burza může v případě dohody země s Mezinárodním měnovým fondem zažít až 20% růst. Nejistota daná tím, že zemi chybí záchranná síť, totiž drží ceny akcií a obecně aktiv u dna. Maďarsko má ovšem smysl sledovat i z jiných důvodů, říká hlavní analytik Concorde Securities Attila Gyurcsik. Jako příklad zajímavého nákupu nabízí dluhopisy MOL denominované v eurech.

  • V rámci rozvíjejících se ekonomik budou možné horší výsledky kurzů asijských ekonomik, které jsou závislé na exportech, zvláště do Číny.

  • Největší pohyby v ročním horizontu: Největšího posílení by měl dosáhnout USD. Nejvýraznější oslabení by mohly zaznamenat měny regionů CEEMEA (zvláště RUB, PLN, ZAR a ILS) a LATAM.

Česká koruna

  • Predikce stability EURUSD v krátkém horizontu ovlivnila pohled Citi na EURCZK během tří měsíců, kdy čeká kurz okolo nedávných hodnot 25,3. Ovšem v ročním horizontu stále počítá s oslabením koruny k 26 vůči euru s ohledem na slabší růst, vyšší rizikovou averzi a další snížení úrokové sazby ČNB na 0,25 % na přelomu 3. a 4. čtvrtletí 2012 (tentokrát s ohledem na vyšší CPI asi až po ECB). Avšak nízké vládní zadlužení, závazek k fiskální konsolidaci a balancovaný běžný účet (podpořen přebytkem zahraničního obchodu) by měly limitovat oslabení koruny a vrátit ji na apreciační trend s EURCZK na 24,6 ve dvouletém horizontu.

G10

  • V Evropě asi něco ztratí ze svých nedávných zisků britská libra (GBP), švédská a norská koruna (SEK, NOK) kvůli dočasné stabilizaci EUR, ale v delším období lze čekat další posílení těchto měn vůči EUR. Švýcarský frank (CHF) by si měl podržet zavěšení na 1,2 vůči EUR, dokud bude zamezeno inflaci a tlaky v eurozóně zůstanou zvládnutelné. V případě japonského jenu (JPY) nelze očekávat silnější pohyby, pokud tedy nedojde ke QE3.
Zdroj: Citibank