9 důvodů, proč ve druhém pololetí vsadit na akcie
|

9 důvodů, proč ve druhém pololetí vsadit na akcie

Přestože v současném nejistém prostředí nemůže nikdo předvídat, co se na akciovém trhu bude dít zítra (i když se někteří analytici tváří jako jasnovidci a střílejí od boku dlouhodobé predikce s přesnými cíly), existuje hned několik důvodů, proč by se akciím mělo v druhé polovině roku dařit lépe. Tím hlavním je, že nejhorší scénáře jsou již započteny do jejich cen.

Ekonomika Býčí trh Světové akcie

1. Všudypřítomný pesimismus

Jakékoli pozitivní zprávy jsou zametány pod koberec a jejich vliv na ceny aktiv je tlumený a dočasný. Například americký trh bydlení, který má největší dopad na spotřebitelskou důvěru a nezaměstnanost se začíná zotavovat! Růst není raketový, ale patrný je. Nikdo tomu ale zatím nevěří.

2. Negativní čísla zná kdekdo

Každý dnes ví, jak se vyvíjí zadlužení Itálie a výnosy z jejích státních dluhopisů. Říká se, že trh je překoupený a hrozí zvrat, když jsou trhy optimisticky naladěny a o akciích mluví i lidé, kteří nejsou z oboru. Stejně tak to opačně – když se všichni lidé najednou stanou ekonomickými experty a předpovídají, která další ekonomika půjde ke dnu, naznačuje to, že se trend brzy zlomí.

Tucet důvodů, proč mít strach o Itálii
Itálie má po zemích, co již požádaly o finanční pomoc, zřejmě největší rizikový potenciál. Je to sedmá největší ekonomika světa, čtvrtá v Evropě a třetí v eurozóně. Její dluhová situace se nelepší, ekonomický výhled se zhoršuje a dříve naděje pro trhy – premiér Mario Monti – ztrácí kredibilitu. Itálie je navíc "Too Big To Fail". Sehnala by Evropa na záchranu ještě zadluženější ekonomiky, než je Španělsko, peníze? K obavám o Itálii je řada pádných důvodů.

Dluhová krize: Francie příliš důležitá, Španělsko na odpis?
Francie pod vedením prezidenta Hollanda sice musí hledat úspory v rozpočtu, ten však myslí spíše na vysoké daně pro bohaté než na snižování platů státních zaměstnanců nebo důchodů. Její dluhopisy ovšem v posledních měsících posilují. Španělsko naproti tomu oznamuje škrty v desítkách miliard eur, ale investoři ho stále tlačí do kouta zvaného "neúnosně vysoké úroky za půjčky". Proč?

3. Dluhopisový fetišismus

Ve druhém čtvrtletí zaznamenal fond korporátních dluhopisů iShares ve srovnání s jinými ETF nejvyšší příliv kapitálu – 2,5 miliardy USD, v těsném závěsu skončil dluhopisový fond Vanguard se 2 miliardami USD. Naproti tomu z akciových fondů peníze odtékaly.

4. Stodolarový zisk v rámci S&P 500

Stále kolem sebe slyšíte, jak už ziskové marže firem dosáhly maxima. Náklady na komodity a pracovní sílu se snižují – není důvod, proč malovat čerta na zeď!

5. Centrální banky nemusejí bojovat s inflací ani deflací

Nová debata centrálních bank je pouze o tom, zda ponechat úrokové sazby na nule.

Kvantitativní uvolňování: Co čekat od Fedu v příštích měsících?
Šéf amerického Fedu Ben Bernanke ve svých projevech v Kongresu nechal otevřenou řadu možností dalšího vývoje americké ekonomiky. Ta sice zpomaluje, ovšem ne tak výrazně, aby se dalo čekat hned 1. srpna na dalším pravidelném zasedání FOMC oznámení třetí vlny kvantitativního uvolňování (QE3). Podle makléře Aleše Jandejska z brokerjetu České spořitelny má Fed do prezidentských voleb svázané ruce, investoři mají spíše sledovat výsledkovou sezónu.

6. A co Evropa? Podívejte se do Irska

Irsko se financuje opět na trzích, levněji než Španělsko. Ale o tom nikdo nemluví. 58miliardovou záchrannou půjčku přitom přijalo před necelými dvěma roky. Irsko tak dokazuje Španělsku a Portugalsku, že cesta ven z dluhové krize existuje.

7. Investiční stratégové nesnášejí akcie

Ukazatel akciové býčí nálady na Wall Street v posledních 11 měsících devětkrát klesl. Naposledy jej 0,8% pokles stáhl na 49,3 – ocitl se tak poprvé pod hodnotou 50 za téměř 15 let. To znamená, že je mezi stratégy mnohem více medvědů než během technologické bubliny nebo finanční krize v roce 2008. Jednoznačný kontrariánský signál!

Barry Ritholtz: Akcie mají před sebou pokles o zhruba 50 %
Vývoj amerických akcií od roku 1997 do současnosti je velice podobný vývoji indexu Dow od roku 1962 do roku 1982. Tehdejší sekulární medvědí trh se vyznačoval třemi obdobími růstu s následnými silnými poklesy. Aktuální situace nahrává medvědům, kteří na základě historie mohou očekávat až 50% propad indexu S&P 500, tvrdí známý investor Barry Ritholtz. Ve Spojených státech očekává recesi, ačkoli neví, zda přijde během dvou, nebo až čtyř let.

8. Čína a její zpomalení

Čína nemá na rozdíl od jiných ekonomik svázané ruce a má páky na to, jak popohnat růst. Pesimismus by v krátkém až střednědobém horizontu měl odeznít.

Východní lék pro světovou ekonomiku neexistuje, Čína zná jen obrovské finanční injekce
Na přelomu let 2008 a 2009 se světová ekonomika řítila do recese. Čína nebyla výjimkou. Všechny rozumné indikátory ukazovaly prudký propad - spotřeba elektrické energie, spotřeba surovin, objem železniční dopravy i index aktivity nákupních manažerů ukazovaly směrem k recesi, možná dokonce krizi. Přesto se nakonec Čína nepropadla, ale dokonce rostla, a to robustně.

9. Apple akcie podrží

Firma Apple má před sebou perné období – představí žhavé novinky iPhone 5 a iPad Mini a prozradí více o chystané revoluční Apple TV. Mějte na paměti, že Apple je tahounem dvou ze tří nejdůležitějších indexů.

Zdroj: The Reformed Broker