LIBOR: Politici jdou bankéřům po krku. Proč tak pozdě?
|

LIBOR: Politici jdou bankéřům po krku. Proč tak pozdě?

Globální finančnictví je zmítáno vskutku rozměrnou kauzou. Týká se manipulací se sazbou London Interbank Offer Rate alias LIBOR, od níž finanční ústavy po celém světě odvozují úrokové sazby úvěrů a hypoték za stovky bilionů dolarů. Osobně se však domnívám, že jde o uměle nafouknutou záležitost.

Banky Krize LIBOR Evropské banky
Barclays

Tím však vůbec nemyslím, že případem britské velkobanky Barclays, jejíž nejvyšší šéf už kvůli kauze padl, to začalo i skončí. Naopak, ta dost dobře mohla otevřít Pandořinu skříňku.

Politici vs. banky

Celá věc je totiž důsledkem boje dvou extrémně silných společenských tříd, totiž politiků a velkobankéřů. Tyto dvě třídy v řadě jiných případů vytvářejí jakousi neoficiální koalici, jejímž prostřednictvím velmi účinně dobývají společenskou rentu (jinými slovy: profitují na úkor zbytku společnosti).

Ruka ruku myje. Viděli jsme to v roce 2008 v Americe, kdy po bankrotu Lehman Brothers politici (eventuálně centrální bankéři, to je to samé) poskytli bezprecedentní záchranné prostředky kolabujícímu velkobankéřstvu. A sledujeme to dnes v Evropě, kdy europolitici nezachraňují ani tak Řecko či Portugalsko, nýbrž evropské velkobanky, které jsou v těchto zemích masivně angažovány.

V případě kauzy manipulace se sazbou LIBOR se však tato koalice (zatím) rozpadá: třída politiků zjevně usoudila, že existují velmi příhodné podmínky k tomu, aby si vydobyla část společenské renty i na úkor samotných velkobankéřů. Na své straně budou mít nepoučenou veřejnost a média, která se po krizi ráda svezou na vlně nechuti k "hamižným bankéřům".

Fed věděl o manipulaci s LIBOR v roce 2007. Přehlížel ji úmyslně?
Přehlížel Fed manipulace se sazbou LIBOR v počátcích světové finanční krize? Důvodů by měl jistě dostatek. Redaktor Wall Street Journalu Michael S. Derby mimo jiné pochybuje o tom, že by debaty na toto téma v Kongresu, které se mají konat ještě v červenci, odhalily něco zásadního. Bylo tedy všechno v pořádku?

Proč teď?

Nechci bankéře kdovíjak hájit. Uvědomme si však, že politika a velké bankovnictví jsou dávno propojené nádoby, a když nyní politici jdou tak vehementně po krku svému dlouholetému "koaličnímu partnerovi", je to krajně podezřelé.

Ostatně politici částečně sklízejí hořké plody, na něž bylo zaseto roku 2008. Tehdy byly nesmírně nákladně zachraňovány velkobanky, které - pokud by trh vskutku fungoval - měly padnout, čímž by se systém výrazně pročistil a ozdravil. Záminkou k záchraně velkobank tehdy byla hrozba systémového kolapsu bankovního sektoru. Tu však mají i někteří fundovaní ekonomové za zcela neopodstatněnou, ne-li vyfabulovanou.

Skandál s LIBOR? Ubohost!
Image bankovních institucí je na nule. Především segment investičního bankovnictví se u široké veřejnosti dlouhodobě těší mizerné pověsti. Současná krize tento vývoj ještě více vyostřuje a zlepšení je v nedohlednu.

Roubini o skandálu se sazbou LIBOR: Banky je potřeba rozdělit, nebo někoho oběste přímo na ulici!
Co říká na skandál okolo manipulace se sazbou LIBOR známý ekonom a skeptik Nouriel Roubini? Pro Bloomberg TV se vyjádřil hodně zeširoka. Nejen LIBOR (na manipulace upozorňovaly světové agentury již v roce 2008), ale i řada dalších strukturálních problémů, které vedly ke vzniku finanční krize, stále čeká na vyřešení. "Banky stále podvádějí, dělají nemorální a nelegální věci," uvedl profesor Roubini.