Komerční banka by měla předvést nejlepší kvartál od začátku krize
|

Komerční banka by měla předvést nejlepší kvartál od začátku krize

Komerční banka by měla ve druhém kvartálu 2012 dosáhnout nejlepšího kvartálního pokrizového výsledku. Naše projekce ukazuje na čistý zisk 3,77 miliardy Kč, což by představovalo téměř 80% meziroční nárůst. Čísla jsou ovšem ovlivněna mnoha jednorázovými položkami a jsou jen těžko srovnatelná.

Komerční banka Akcie ČR Výsledková sezóna
Komerční banka - odhadované hospodářské výsledky za 2Q2012

Očekáváme, že KB oznámí výnosy za 2Q2012 mírně nad 8,6 miliardy Kč. Banka již v květnu oznámila, že prodala svůj 13% podíl v ČMZRB za 890 milionů. Dopad této transakce do zisku z finančních operací by měl být kolem 830 milionů Kč. Tento pozitivní vliv bude zřejmě kompenzován ztrátou z prodeje zbývajících řeckých a portugalských vládních bondů, kterých měla KB k 31. březnu 2012 v AfS portfoliu za 0,6 miliardy Kč. Ztrátu očekáváme kolem 350 milionů Kč.

Čistý úrokový výnos očekáváme o 0,6 % meziročně vyšší díky nárůstu objemu úvěrů (v modelu pracujeme s 3,5 % meziročním nárůstem úvěrů vs. guidance KB 3 až 5 %) - vyššímu růstu NII bude bránit pokračující negativní tlak na úrokové marže. U poplatků a provizí očekáváme i v tomto kvartálu kromě tržních tlaků také negativní vliv zrychlené amortizace nákladů na akvizice klientů PF (65 milionů Kč).

Provozní náklady očekáváme téměř na stejné úrovni jako ve stejném období loňského roku, což by bylo in-line s celoroční guidance jen mírného růstu OPEX. Náklady rizika predikujeme na podobné úrovni jako v 1Q2012, což by indikovalo sice 70% meziroční pokles, ovšem ovlivněný loňským odpisem řeckých bondů za 1,66 miliardy Kč. V modelu pracujeme s mírně rostoucím podílem NPL u spotřebitelských úvěrů a naopak stále ještě zlepšující se situací v korporátním segmentu.

Akciový výhled pro NWR, CME, Fortunu, Erste Group Bank a Komerční banku
Kam se vydají české akcie? Trend na pražské burze i na těch vyspělých evropských je nejasný, akcie by se ovšem mohly vydat výše, americká burza bude vycházet především z probíhající výsledkové sezóny. Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu České spořitelny, nabízí výhled na akcie NWR, CME, Fortuny a obou bank v kurzovém lístku pražské burzy.

Na finančním výsledku už nebude patrný negativní vliv prodeje části bondů z portfolia PF, jako tomu bylo v předchozích kvartálech (KB prodala všechny bondy již v 1Q2012). **Zisk před zdaněním tak predikujeme na úrovni 4,44 miliardy Kč, čistý zisk 3,84 miliardy Kč, respektive 3,77 miliardy po odečtení podílů připadajících minoritním akcionářům.

Celkově očekáváme velmi solidní čísla za 2Q2012, která by měla potvrdit, že je KB na cestě k rekordnímu celoročnímu zisku. Investoři by měli sledovat především trendy u vývoje úvěrů, úrokových marží a výnosů z poplatků. Důležitým signálem bude také to, zda se managementu banky bude dařit držet OPEX pod kontrolou tak, aby svým růstem nepřevýšil růst očištěných provozních výnosů.


Analytici Erste Group mají na výsledky Komerční banky následující výhled:

Komerční banka - odhadované hospodářské výsledky za 2Q2012

Komerční banka a Erste Group: Jedny z nejlepších bankovních akcií v regionu
České banky vyšly z posledního kola zátěžových testů ČNB se ctí. Analytici z Goldman Sachs navíc označili akcie obou bank obchodovaných na pražské burze za to nejlepší, co může investor v regionu střední a východní Evropy v sektoru nakoupit. Aktuální investiční doporučení na akcie Erste Group a Komerční banky.

Zdroj: CYRRUS