Euro bojuje o hladinu 1,23. Rozhodovat ale bude ECB
|

Euro bojuje o hladinu 1,23. Rozhodovat ale bude ECB

Společná evropská měna se i v závěru července snaží udržet nad hladinou 1,23 EURUSD. Během úterý s tím nijak nezamávala ani sada evropských makrodat (nezaměstnanost v Německu stagnuje na 6,8 %, v EMU v červnu 11,2 %), ani výrazně lepší spotřebitelská důvěra v USA (v červenci 65,9 bodu při očekávaném zhoršení na 61,5 z 62,7 bodu). Hlavní slovo si ovšem již ve středu vezme Fed a ve čtvrtek ECB. Jakékoli jiné než "vyčkávací" výroky a oznámená opatření budou hýbat nejen s kurzem eura, ale i s akciovými indexy. Analytici jsou ovšem ohledně srpnových zasedání spíše skeptičtí.

Fed Americký dolar ECB EUR/USD Euro
EURUSD

ECB zařinčela zbraněmi, investoři vyhlížejí zasedání 2. srpna
Šéf ECB Mario Draghi dokázal ve čtvrtek trhy pěkně rozpohybovat - akciové indexy od New Yorku po Madrid zaznamenaly prudké zisky mezi 1 a 6 %. Stačila k tomu poznámka o tom, že ECB je připravena udělat cokoli pro záchranu eura. Draghi dodal: "A věřte, že to bude stačit." To si investoři logicky přeložili jako signál, že nás příští čtvrtek na zasedání ECB čeká něco velkého.

Kvantitativní uvolňování: Co čekat od Fedu v příštích měsících?
Šéf amerického Fedu Ben Bernanke ve svých projevech v Kongresu nechal otevřenou řadu možností dalšího vývoje americké ekonomiky. Ta sice zpomaluje, ovšem ne tak výrazně, aby se dalo čekat hned 1. srpna na dalším pravidelném zasedání FOMC oznámení třetí vlny kvantitativního uvolňování (QE3). Podle makléře Aleše Jandejska z brokerjetu České spořitelny má Fed do prezidentských voleb svázané ruce, investoři mají spíše sledovat výsledkovou sezónu.