ETF pro odvážnější investory
|

ETF pro odvážnější investory

Společnost UBS Global Asset Management uvedla na trh Xetra zajímavou čtveřici burzovně obchodovaných fondů. Investicí do nich se můžete podílet na vývoji hedgeových fondů s různými investičními strategiemi. Manažeři hedgeových fondů mají přitom širší možnosti výběru, mohou investovat do širokého spektra investičních nástrojů.

Světové akcie ETF Hedgeové fondy

Společnosti vytvářející burzovně obchodované fondy si uvědomují, že ETF kopírující vývoj známých akciových či dluhopisových indexů již investorům nestačí. To je jeden z důvodů, proč se snaží nabídnout více.

Novinkou na trhu Xetra je skupina ETF, které stavějí na indexech rodiny HFRX (Hedge Fund Research Index – indexy sledující vývoj rozličných hedgeových fondů). Úkolem portfoliomanažera hedgeového fondu je maximalizace výnosu za použití širokého spektra investičních nástrojů. Investice do těchto fondů sice mohou přinést velmi zajímavé zhodnocení, je ovšem potřeba počítat s vyšším rizikem oproti klasickým podílovým fondům.

UBS ETF HFRX Equity Hedge Index

První z burzovně obchodovaných fondů využívá index HFRX Equity Hedge EUR. Hedge fondy zařazené v tomto indexu mají za cíl přinést co nejvyšší výnos, a to především investicí do akcií a akciových derivátů. Manažer fondu může vstupovat nejen do dlouhých, ale i krátkých pozic (spekulovat na růst i pokles cenných papírů). Výběr jednotlivých cenných papírů se opírá o výsledky fundamentálních i kvantitativních analýz.

Investujte jako profíci: 10 nejoblíbenějších akcií v portfoliích hedgeových fondů
Hedgeové fondy vzkazují zbytku trhu naprosto jasně: Technologické akcie jsou podhodnocené, na což investoři dříve či později musejí přijít. Kromě toho hedgeoví manažeři milují akcie amerických bank. Do první desítky pak pronikla ještě General Motors a z defenzivních sektorů farmaceutický Pfizer. Data jsou platná ke konci roku 2011, tedy k poslednímu dosud známému datu.

UBS ETF HFRX Event Driven Index

Prostřednictvím tohoto ETF se lze podílet na vývoji hedgeových fondů, které zařazují do svých portfolií společnosti procházející významnými interními změnami. Portfoliomanažeři těchto hedgeových fondů se zaměřují na firmy, ve kterých vidí potenciál zajímavého růstu.

V portfoliích hedgeových fondů najdete například společnosti, které čeká sloučení či převzetí. Další významnou změnou ve společnosti může být například i úspěšné vyřešení finančních obtíží, uplatnění práva zpětného odkupu akcií nebo emise nových cenných papírů.

UBS ETF HFRX Macro CTA Index

Hedgeové fondy zařazené v indexu HFRX Macro CTA berou při naplňování svých portfolií v úvahu ekonomické ukazatele a jejich vliv na akciové, dluhopisové, měnové a komoditní trhy. Při výběru investičních nástrojů má portfoliomanažer hedgeového fondu k dispozici řadu technik, například uplatňuje výběr stylem Top Down a Bottom Up. Využity jsou i závěry fundamentálních a kvantitativních analýz. Manažer může opět vstupovat do dlouhých i krátkých pozic. Cílem ETF je kopírovat vývoj indexu této skupiny hedgeových fondů.

Pokračování článku najdete na serveru ETFs.cz

Akcie, které profíci nenávidí, ale vy byste je měli milovat
Profesionálním investorům rok 2011 příliš nepřál. Pro portfolia hedgeových a ostatních fondů byl druhým nejhorším v historii. Portfoliomanažeři, kteří zvolili strategii risk off a stáhli se z trhu, propásli silnou rally na začátku roku. Ty, kteří chtěli na poslední chvíli naskočit do rozjetého vlaku, potrestal "Pan Trh" současnou korekcí. Na kom si všichni profíci vybíjejí vztek? Na čtyřech nevinných akciích!