Obamacare: Americké téma, na které mohou sázet i akcioví investoři
|

Obamacare: Americké téma, na které mohou sázet i akcioví investoři

Důležité vítězství v boji s republikány si připsal americký prezident Barack Obama. Nejvyšší soud totiž těsně potvrdil platnost zdravotního zákona z roku 2010, což je možná jeden z největších úspěchů jeho funkčního období. Podle soudního nálezu se zákon, který pod hrozbou pokuty nařizuje Američanům sjednat si zdravotní pojištění, rovná dani – a ty jsou v kompetenci Kongresu. Bylo tedy v ústavním pořádku, že zákonodárci tuto "daň" zavedli a nejednalo se o překročení jejich mandátu, jak tvrdili odpůrci.

Americká ekonomika Barack Obama Zdravotní péče Zdravotnictví a zdravotní péče Pojišťovny
Obama ve fastfoodu

Obamovi ovšem nevyšlo úplně všechno, soud totiž značně omezil rozšíření programu Medicaid, který pečuje o staré a nemocné, které měly povinně (spolu)financovat jednotlivé státy USA, jinak by přišly o část peněz, která k nim nyní na zdravotnictví směřuje z Washingtonu.

Komentátoři se shodují, že jde tentokrát opravdu o vítězství pro „obyčejné“ lidi, kteří díky zákonu pocítí skutečnou změnu k lepšímu. Podle ekonomů znamená zákon nezpochybnitelné náklady, které bude muset někdo zaplatit, celospolečenský efekt by měl přesto být výrazně pozitivní.

Republikáni: Obamacare je problém

Obamacare, což je vžité označení pro potvrzený zákon, je podle republikánů špatné rozhodnutí, a to i po částečném omezení ze strany Nejvyššího soudu.

Zákon omezuje volnost pojišťoven při výběru klientů, kterým už nesmí odmítat pojištění kvůli již projeveným zdravotním potížím. Také může být problém zjistit, že se nově pojišťují nejen méně zdraví lidé, ale i ti v dobrém zdravotním stavu. Ti by totiž měli brzdit růst nákladů na zdravotní péči, jejich pojištění by mělo vyjít totiž levněji a držet průměrné pojistné na přijatelné úrovni.

Anketa: Jak se vám líbil Obama jako prezident?
Barack Obama nedávno zahájil kampaň za své znovuzvolení americkým prezidentem. Vládl dobře? Vládl lépe než George Bush? Ptal jsem se významných amerických akademiků a Steva Forbese.

Nemocnice se radují, pojišťovny by také neměly trpět

Mezi ty, kdo mají z potvrzení platnosti zákona opravdovou radost, patří velké nemocnice. Ty si slibují miliony nových klientů, za které bude péči nově hradit stát, takže budou méně vyhledávat levnější péči v menších a hůře vybavených nemocnicích.

Hospital Corporation of America

Odhady dopadů na pojišťovny se liší podle úhlu pohledu. Více pojištěných může znamenat náklady navíc, ale větší základna klientů může pojišťovnám pomoci vyjednat lepší ceny u lékařů. Ceny akcií pojišťoven na to reagovaly podobně i na burze, kde se po krátkém poklesu vrátily na své předešlé hodnoty.

UnitedHealth Group

Pozor na USA! Ekonomiku čeká problém Lehmanovských rozměrů
Nestačí vám problémy v Evropě? Tak se nechte "zaujmout" Ezrou Kleinem z Washington Post. Nedávno totiž ve vysílání MSNBC stručně a jasně vysvětlil, že americkou ekonomiku čeká velice perný přelom let 2012 a 2013. Vyprší daňové slevy, některé typy podpory pro nezaměstnané, zároveň se americký dluh přiblíží svému stropu (loni v srpnu to stačilo na ztrátu nejvyššího ratingu u S&P a "výplach" trhů), a navíc ekonomiku čekají automatické škrty. Celkem je řeč o 6,8 bilionu dolarů během 10 let.