Jim Rogers: Korekce na zlatě nekončí, ale ani náhodou ho neprodávám
|

Jim Rogers: Korekce na zlatě nekončí, ale ani náhodou ho neprodávám

Komoditní guru a světoznámý investor Jim Rogers věří, že 20% korekce ceny zlata neznamená konečnou. Uvedl to v interview pro OilPrice.com. Podle něj je velice těžké odhadnout, kdy případně znovu "naskočit" do zlatého vlaku. Zlata ve vlastním portfoliu se ovšem nezbavuje.

Komodity Investice Zlato Světové akcie Jim Rogers
Jim Rogers

"Držím pozice ve zlatě už 11 let. A těch 11 let v řadě cena zlata vždy rostla," uvedl Rogers. "Nepamatuji si, že by některé aktivum dokázalo 11 let v řadě zhodnocovat, aniž by došlo k nějaké korekci. Proto teď zlato nenakupuji."

Korekce jsou podle Rogerse (a nejen podle něho) normální součástí investičního cyklu. "Netuším, kdy skončí korekce na zlatě," přiznal Rogers, "podle mě je ovšem docela běžná korekce o 30 až 40 %."

Neprodávejte zlato!

Nic z toho ovšem neznamená, že by Rogers radil investorům zlato prodávat. "V žádném případě zlato neprodávám, protože předpokládám, že během příštích deseti let dosáhne daleko vyšších hodnot," uzavřel známý komoditní býk.

Jim Rogers: Zajímají mě zlato a zemědělské komodity
V roce 1970 Jim Rogers spolu s Georgem Sorosem založil fond Quantum. Nyní je komoditním guru, pracuje v Singapuru, kde žije s manželkou a dvěma dcerami. V rozhovoru pro Business Insider se se čtenáři podělil o svůj pohled na světovou ekonomiku, rozvíjející se trhy a komodity.

Cena zlata do konce roku: 1 800 USD, 1 900 USD, nebo snad 8 500 USD?!
Zlato má své místo v portfoliu, a v době uvolňování měnové politiky to platí dvojnásob. Société Générale je ve své nedávné analýze ohledně zlata velice optimistická. Její analytici počítali při svých výhledech i s možností kvantitativního uvolňování v USA, které (zatím) nepřišlo, rozvolněná měnová politika ovšem bude panovat na obou stranách Atlantiku ještě hodně dlouho. A zlato je v prostředí, které nahrává růstu inflace, tím pravým kořením pro portfolia investorů.

Portfoliomanažer Hinde Capital Ben Davies během týdne nabídl zpravodajské stanici svůj výhled pro cenu zlata včetně různých faktorů a modelů dalšího vývoje. Při určité konstelaci by cena zlata mohla vystoupat až k 6 000 USD za trojskou unci.

Pro korekci cen zlata, respektive pro růst cen amerických akcií na úkor zlata, hovoří i graf, který ukazuje, že jsou americké akcie vyjádřeno aktuální cenou zlata na úrovních z konce 80. let. Nemusí to nic znamenat, ale graf je to zajímavý.

Americké akcie v aktuálních cenách zlata

Výhled pro cenu zlata: Střednědobě se vrátí růstový trend a 2 000 USD nejsou pouhým snem
Co ovlivňuje cenu zlata? A které země jsou lídry v poptávce po tomto drahém kovu? Analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny předpokládá, že by se zlato mohlo po korekci z uplynulých měsíců vyhoupnout zpátky do růstového sedla a atakovat cenu 2 000 USD za trojskou unci.

Akcie mají nakročeno k hlubokým propadům, řešením může být zlato
Akciové trhy jsou v posledních týdnech jako na houpačce, většinu května a června sice vydržely v relativně úzkém koridoru, krátkodobě ovšem investice do nich investory spíše strašily. Snad až do summitu EU v minulém týdnu. Negativní výhled ovšem dává například technický analytik Tom Fitzpatrick ze Citibank. Svůj pesimismus opírá o pokles spotřebitelské důvěry ve Spojených státech.