Komentář: ČEZ ve druhém kvartálu 2012 smetl odhady ze stolu a potvrdil celoroční výhled
|

Komentář: ČEZ ve druhém kvartálu 2012 smetl odhady ze stolu a potvrdil celoroční výhled

Společnost ČEZ oznámila za 2Q2012 čistý zisk 12,758 miliardy Kč, což je meziročně o téměř 90 % více a vysoko nad odhady trhu i Erste Group. Zisk EBITDA byl meziročně vyšší o 28 % (22,134 miliardy Kč), tržby meziročně poskočily o 11,7 % na 52,2 miliardy Kč. Čísla hodnotíme jako velice silná i vzhledem k tomu, že na úrovni EBITDA nebyly oznámeny žádné zásadní jednorázové položky, u čistého zisku ano.

ČEZ Elektřina Akcie ČR Výsledková sezóna

Společnost jako důvod dobrých výsledků uvedla příznivější ceny elektřiny (dopad +3,0 miliardy Kč) a silný objem produkce (+1,4 miliardy Kč). Na výsledky ČEZ měla pozitivní vliv i slabá koruna.

Miliardu firma navíc získala na splátkách pohledávek od rumunské státní železnice. Aktivity v Albánii znamenaly naopak ztrátu 700 milionů Kč.

ČEZ - hospodářské výsledky za 2Q2012

Firma ovšem "jen" potvrdila celoroční výhled EBITDA na 87,9 miliardy Kč a 41 miliard Kč čistého zisku, v obou případech o procento více než v roce 2011.

ČEZ přitom za první pololetí dosáhl 67 % svého očekávaného čistého zisku za rok 2012 a 55 % EBITDA. Proto věříme, že firma za celý rok dokáže meziročně zvýšit čistý zisk o 3 až 4 %, ačkoli je jasné, že výhoda plynoucí ze slabé koruny je spíše sezónního charakteru.


Z dalších konkrétních faktorů, jež pomohly růstu zisku ve druhém čtvrtletí 2012, firma zmínila například 0,8 miliardy Kč díky nižším cenám emisních povolenek a vyšší zisk z aktivit v Turecku (0,4 miliardy Kč).

ČEZ uvedl uvedla, že pokračuje v naplňování pěti strategických iniciativ. Prioritou je výstavba dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. "Vítěze tendru bychom chtěli vybrat do září příštího roku a do konce roku 2013 s ním podepsat smlouvu," potvrdil Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

ČEZ, Komerční banka & spol.: Česko nabízí dobrou defenzivu, říká Stefan Maxian (Raiffeisenbank)
Rakouské banky odmění investora, který si počká. Těm, kteří pracují s krátkodobými horizonty, by se pak mohla vyplatit sázka na rakouské průmyslové podniky, jako jsou Lenzing nebo Schoeller-Bleckmann, říká hlavní akciový analytik Raiffeisenbank Stefan Maxian. V rámci regionu je pro vyznavače obrany zajímavé Česko, Maďarsko a Rumunsko jsou naopak vhodné pro milovníky adrenalinu.