Portfolio z hedgeových fondů? Větší investiční hloupost nevymyslíte!
|

Portfolio z hedgeových fondů? Větší investiční hloupost nevymyslíte!

Investiční teorie se většinou shodují na tom, že je nejlepším zajištěním portfolia diverzifikace. Podle teorie portfolia nemůžete dosáhnout lepších výnosů, pokud budete držet koncentrované portfolio složené jen ze svých oblíbených akcií. Funguje ovšem diverzifikace také v případě hedgeových fondů? Sotva!

Investiční portfolio Diverzifikace investic Investování Výnosy Hedgeové fondy
Peníze

Díky diverzifikaci se lze vyhnout takzvanému idiosynkratickému riziku (riziku spojenému s výběrem jednotlivých akcií). Následně tedy můžete investovat do akcií, aniž byste disponovali výjimečnými dovednostmi v identifikaci těch nejlepších akcií (stock-pickingu). Stačí natrefit na vhodné indexové fondy.

V současnosti jsou tímto pasivním způsobem investovány miliardy dolarů. Na základě historické výkonnosti akcií (kromě poslední "ztracené dekády") se to jeví jako výhodná strategie.

Hedgeové fondy jsou v průměru v mínusu

Diverzifikace zajistí průměrný výnos, to ano. Ten je ovšem nyní u hedgeových hedgeových fondů záporný. Pokud se tedy budete držet stejné myšlenky, ale portfolio sestavíte především z hedgeových fondů, výsledek vás zřejmě nemile překvapí. Diverzifikace se vyplácí jen za předpokladu, že podkladová aktiva přinášejí v průměru pozitivní výnos. Logické.

Chcete diverzifikovat? Tři věci, které byste měli vědět o korelaci investic

Pokud by byly všechny peníze místo do hedgeových fondů investované do amerických pokladničních poukázek (a to je co říci), investoři by na tom byli lépe. Průměrný hedgeový fond totiž ve vztahu k bezrizikové míře generoval negativní výnos.

Polemika s Billem Grossem podruhé aneb 4 důvody, proč akcie (ještě) nejsou mrtvé
Jsem velkým fanouškem Billa Grosse, šéfa největšího dluhopisového fondu na světě PIMCO, ale s tím, jak se minulý týden bezcitně pustil do akcií, v řadě věcí nemohu souhlasit. Dávám k dobru důvody, proč si myslím, že je ještě brzy na to nad akciemi vyřknout ortel.

Samozřejmě existují úspěšné, tedy ziskové hedgeové fondy, jsou ovšem spíše výjimkou. Výkon HFRX Global Hedge Fund Index byl od začátku roku do června 1,2 %. Tím sice předčil americké státní dluhopisy, ale už desátý rok v řadě zaostává za "obvyklým" portfoliem 60 % akcií a 40 % dluhopisů.

Sečteno a podtrženo, hedgeové fondy jsou všeobecně špatnou investicí. Jedinou cestou, jak jako investor uspět, je být lepší než průměrný portfoliomanažer. To může investora-začátečníka docela děsit.

6 začátečnických chyb v investování
Myslíte si, že potřebujete peníze navíc, abyste si mohli investováním začít zakládat na důchod? Chcete vybírat jednotlivé akciové tituly, indexové fondy vám nevoní? Tak jste na nejlepší cestě k následování řady investorů-začátečníků, a že jich je na trhu spousta. Nezaškodí proto, když si půltucet základních začátečnických chyb připomeneme.

Když hedgeové fondy v portfoliu, tak jen několik nejlepších!

Racionálně lze využít hedgeových fondů v portfoliu tak, že vyberete například dva až tři, jimž skutečně věříte. Přidáváním dalších fondů sice diverzifikujete, ale vzhledem k negativním průměrným výnosům hedgeového odvětví to není žádoucí.

Ani nejschopnější hedgeové portfoliomanažery nejspíš neuslyšíte obhajovat diverzifikované portfolio složené pouze z hedgeových fondů. Znají statistiky a vědí, že jejich konkurenti jen zřídkakdy dokáží udržet dlouhodobě pozitivní výnosy.

Alokace 1 až 2 % kapitálu do dvou nebo tří osvědčených hedgeových fondů je to nejlepší, co vám hedgeový průmysl může nabídnout. A pokud se vám investiční poradci snaží namluvit, že je diverzifikovaná investice do hedgeových fondů nezbytnou součástí každého institucionálního portfolia, zneužívají jen nejvyužívanější model oceňování aktiv CAPM (Capital Asset Pricing Model).

Hedgeové fondy prohrávají dokonce i s dluhopisovými konkurenty. Na co investičně vsadit v druhém pololetí?
Měly by být těmi nejlepšími z nejlepších. Hedgeové fondy však navzdory tomu, že od nich všichni očekávají, že budou smart money, jsou spíše dumb money. Alespoň to naznačuje jejich letošní (ne)výkonnost. Nedokáží překonat ani fondy amerických státních dluhopisů.

Zdroj: SL Advisors