Nejlepší a nejhorší investice od začátku hypotéční krize a 3 argumenty na podporu akcií
|

Nejlepší a nejhorší investice od začátku hypotéční krize a 3 argumenty na podporu akcií

Minulý týden si svět připomněl páté výročí začátku hypotéční krize, které svými důsledky ovlivňuje světovou ekonomiku dodnes. Jim Reid z Deutsche Bank při té příležitosti sestavil graf celkové výkonnosti jednotlivých tříd aktiv za období těchto pěti let. Nejlépe na tom díky růstu z posledních měsíců byla kukuřice, další příčky ovšem patří stabilně "bezpečným" investicím - zlatu a stříbru.

Krize Býčí trh Světové akcie Zisky

V první desítce najdeme například i německé, britské a americké státní dluhopisy, na chvostu jsou pochopitelně akcie zemí periferie eurozóny. Šesté od konce se krčí čínské akcie.

Výkonnost investic od začátku hypotéční krize

9. srpen 2007: Den, kdy se změnil svět
Přesně před pěti lety, 9. srpna 2007, BNP Paribas zmrazila tři své fondy, které nebyly schopné určit hodnotu (bez)cenných papírů ve svém portfoliu. Šlo o CDO, tedy zajištěné dluhové obligace, ve kterých se skrývaly problémové americké hypotéky. BNP Paribas se tak stala první bankou, která si veřejně uvědomila rizika spojená s trhem tzv. sub-prime hypoték. Šéf banky Northern Rock Adam Applegarth později uvedl, že byl 9. srpen 2007 dnem, kdy se změnil svět. Na Northern Rock mělo dojít poměrně záhy.

3 argumenty pro akcie

David Bianco, tradiční akciový býk z Deutsche Bank, navíc přispěchal s obhajobou investic do akcií. Spíše než na výnosnost samotných akcií se v současném výhledu zaměřuje na ziskovost firem. Ty americké podle něj totiž mohou vydělávat rychleji, než roste HDP země, čímž se jako mnozí další postavil proti názoru Billa Grosse.

"Vyšší zisky firem z indexu S&P 500 mohou dlouhodobě růst rychleji než americká ekonomika, a to díky třem základním faktorům," napsal Bianco klientům. O které faktory jde?

1. Nižší úrokové sazby a dluhové financování.

2. Stále větší část zisků firem je ze zahraničí.

3. Růst technologického sektoru.

Podle Bianca je právě regionální rozdělení zisků amerických firem zásadním argumentem pro to, aby se investoři do amerických akcií nezaobírali jen domácí ekonomikou a problémy eurozóny.

Top Class: Kdo má co říci k trhům a jaké grafy k tomu používá?
Úspěšný investor musí umět číst grafy. Otázkou je, které grafy, kdy a jak používat. Tady jsou odpovědi nejvlivnějších světových analytiků, ekonomů, šéfů hedgeových fondů a obchodníků na otázku, na které grafy se nikdy nezapomenou podívat. Jde o velmi různorodou směs názorů - jedni sledují zisky společností z indexu S&P 500, jiní se dívají na vývoj demografické situace ve Spojených státech nebo evropské výnosy z dluhopisů.

Zdroj: Deutsche Bank