Cože?! Evropský bankovní sektor je menší než ten australský
|

Cože?! Evropský bankovní sektor je menší než ten australský

Evropská krize se zdá být nekonečná. Politici jen zdráhavě míří k nějakému kompromisu, Angela Merkelová se vrátila z dovolené, aby 15. srpna byla na důležitém zasedání vlády, celá Evropa vzhlíží k ECB a doufá, že plány na odkupy dluhopisů problémových zemí nebudou ohroženy ani rozhodnutím německého ústavního soudu, který má rozhodnout o ústavnosti fondu ESM.

Sektory Světové akcie Evropské banky
Tržní kapitalizace finančního sektoru eurozóny a Austrálie

Spekuluje se ovšem i o možnosti, že bude v Německu potřeba referendum. Němci, kteří ekonomicky již silně pociťují dopady euro-krize, jsou přitom politicky nejednotní a se situací v Evropě nepochybně hodně nespokojení.

Ve světle toho všeho je aktuální graf z dílny Bank of America "pouhou zajímavostí". Ale možná vám vyrazí dech.

Akciové trhy na tom v posledních týdnech nejsou špatně, nedá se to ovšem říci o bankovním sektoru v eurozóně. Jeho tržní kapitalizace se od svého vrcholu v roce 2007 snížila zhruba na čtvrtinu. V současnosti je finanční sektor v Evropě co do tržní kapitalizace dokonce menší než stejný sektor v Austrálii.

Bank of America kromě jiného také spočítala, že největším národním akciovým trhem je stále s přehledem ten americký (12,8 bilionu USD), finanční sektor je stále globálně největším sektorem na světě (5,2 bilionu USD) a americký technologický sektor je největším národním akciovým sektorem na světě (2,5 bilionu USD, tedy více než celý akciový trh v eurozóně).

Zajímavé je i to, že bankovní sektor zemí BRIC již přerostl svou kapitalizací bankovní sektor v Japonsku.

Bankovní unie v Evropě: Zřeknou se země kontroly nad svými bankami?
Navrhované vytvoření společného evropského bankovního dozorového orgánu se některým zemím bez dalších podmínek příliš nelíbí. Mělo by jít o banky v eurozóně, pod "společnou střechu" ovšem mohou dobrovolně i další země. Jednání o unii budou podle Briana Blackstona z WSJ testem ochoty evropských zemí odevzd(áv)at stále více pravomocí do Bruselu a do Frankfurtu.

Podzim bude na trzích hodně zrádný, varuje stratég
Ať byly důvody jakékoli, investoři se v posledních týdnech dočkali lepšího výkonu akcií. Alfou a omegou zůstávají centrální banky. Příští týdny a měsíce ovšem mohou být velice zrádné. Tvrdí to mimo jiné i stratég BTIG Dan Greenhaus.