Petr Hlinomaz: Vítězové a poražení na pražské burze pro druhé pololetí
|

Petr Hlinomaz: Vítězové a poražení na pražské burze pro druhé pololetí

Výsledková sezóna na pražské burze do svých sítí již ulovila většinu velkých ryb, zbývají pouze NWR a Philip Morris ČR. Zajímavé budou ovšem jistě i výsledky ostatních společností. Které faktory ovlivňují probíhající výsledkovou sezónu a které události budou klíčové pro dění na pražské burze v druhé polovině roku? Na možné vítěze a poražené ukázal Petr Hlinomaz, analytik ze společnosti BH Securities.

Akcie ČR Výsledková sezóna

Erste Group Bank

Provozní výsledky byly v souladu s očekáváním trhu, který počítal i s poklesem čistého zisku. Oslabení v regionu střední a východní Evropy zapříčinilo pokles úrokových výnosů meziročně asi o 1,7 %. Náklady se společnosti podařilo udržet na přijatelné úrovni. Výhled na banky je obecně negativní vzhledem k problémům v regionu střední a východní Evropy, což se opět podepíše na těch úrokových výnosech.

Pozitivní trend vnímám ve snižování expozice v dluhopisech rizikových zemí EU. Poměr kapitálové vybavenosti se zlepšuje a naplňují se požadavky Basel III. Obecně bych však finanční tituly v současnosti příliš nedoporučoval.

Komerční banka

Do výsledků se pozitivně promítl prodej podílu v ČMZRB (Českomoravská záruční a rozvojová banka – pozn. red.). Na provozní úrovni banka spíše stagnovala, ovšem úrokové výnosy rostly, banka dobře pracovala s klientským portfoliem a byla agresivnější na úvěrovém trhu.

Otázkou je, jak se banka postaví k expozici v italských dluhopisech. Společnost je považuje za více bonitní než řecké dluhopisy a věří, že zahraniční záchranný kapitál pomůže. Myslím si, že by Komerční banka měla postupně s tím odepisováním začít, aby později ty výkyvy nebyly výraznější.

Telefónica C.R.

Trend je stále klesající, i když výnosy ze služeb klesají mírněji. Zisk na akcii by se měl pohybovat v hrubé podobě v pásmu mezi 22 a 25 korunami. Aktuálně cenu akcií podporuje odkup akcií a blížící se dividenda.

ČEZ, Komerční banka & spol.: Česko nabízí dobrou defenzivu, říká Stefan Maxian (Raiffeisenbank)
Rakouské banky odmění investora, který si počká. Těm, kteří pracují s krátkodobými horizonty, by se pak mohla vyplatit sázka na rakouské průmyslové podniky, jako jsou Lenzing nebo Schoeller-Bleckmann, říká hlavní akciový analytik Raiffeisenbank Stefan Maxian. V rámci regionu je pro vyznavače obrany zajímavé Česko, Maďarsko a Rumunsko jsou naopak vhodné pro milovníky adrenalinu.

ČEZ

Výsledky energetické společnosti ČEZ hodnotím pozitivně. Kromě nečekaně výborných hospodářských čísel by investory měl uklidnit i posun na problémových trzích v Albánii a Rumunsku. Kladně lze hodnotit i samotné zvýšení produkce. Firma navíc bude více profitovat nejen z větrných či solárních zdrojů, ale také z navýšeného "levného" výkonu v Dukovanech.

Investoři si dle mého názoru stále málo uvědomují přínos expanze firmy na Slovensku a zejména u plynu v Česku, kde již počet klientů dosahuje 316 tisíc. Pro ČEZ to znamená nejen další výrazný nárůst příjmů (v řádu miliard), firma může v tomto segmentu i solidně profitovat z tržních cen komodity.

Negativně vnímám snad jen pouhé potvrzení výhledu celoročního zisku. Přitom první polovina roku v tomto směru obstarala již jeho plné dvě třetiny (na úrovni čistého zisku 67 %, EBITDA 55 % - pozn. red.) . Další brzdou většího růstu pro akcii jsou pak ceny elektřiny. Je totiž téměř jisté, že společnost v roce 2013 zaznamená meziroční pokles. Na druhou stranu by rozdíl mohly kompenzovat nižší výrobní náklady.

Komentář: ČEZ ve druhém kvartálu 2012 smetl odhady ze stolu a potvrdil celoroční výhled
Společnost ČEZ oznámila za 2Q2012 čistý zisk 12,758 miliardy Kč, což je meziročně o téměř 90 % více a vysoko nad odhady trhu i Erste Group. Zisk EBITDA byl meziročně vyšší o 28 % (22,134 miliardy Kč), tržby meziročně poskočily o 11,7 % na 52,2 miliardy Kč. Čísla hodnotíme jako velice silná i vzhledem k tomu, že na úrovni EBITDA nebyly oznámeny žádné zásadní jednorázové položky, u čistého zisku ano.

Co bude ovlivňovat české akcie v druhém pololetí 2012?

Tím hlavním faktorem je samozřejmě dluhová krize v Evropě. Očekávám stále zvýšenou volatilitu na trzích, vzhledem k omezenému počtu titulů na českém trhu, slabé likviditě a vysokému podílu finančních titulů s tím můžeme počítat dvojnásob.

Na konci léta předpokládám spíše pokles na akciových trzích po relativně slušných prázdninách. V následujících měsících bude znovu více otevřené téma hledání cesty, kterou se bude Evropa ubírat. Naději na další růst vidím až před Vánocemi.

Vítězové a poražení v segmentu SPAD do konce roku 2012

Jako obvykle budu pozornost upírat na dividendové tituly, tedy Telefóniku, Philip Morris ČR, Pegas Nonwovens a další. Nemyslím to jako impulz k okamžitému nákupu, ale jsou to mí adepti. Jako černého koně tipuji společnost KIT digital.

Finanční tituly budou jako na houpačce. To, zda se ocitnou na vrcholu, nebo si sáhnou na dno, bude záviset na vývoji dluhové krize. V této souvislosti bych byl opatrný u Komerční banky vzhledem k její expozici v italských státních dluhopisech.

Také bych nedoporučoval Unipetrol. Cena se pohybuje okolo 170 Kč na akcii, ale měla by být pod 130 Kč. Investici do toho titulu považuji do určité míry za riskantní vzhledem k nulové dividendě a nadhodnocené ceně.

Ale ať je závěr pozitivní – společnost ČEZ by mohla dále pokročit v energetické koncepci, tedy ohledně dostavby Temelína. Přičtěme k tomu dividendu, no a máme tu adepta na pozici mezi TOP PICKS druhého pololetí v rámci pražské burzy.